Predpriprava
Marinirane hruške. Hruške olupimo, potem pa jim na strani z muho s posebnim nožkom iz sredine izrežemo peščišča. Hruške položimo v skledo, prelijemo jih z vinom, temu pa dodamo sladkor, cimet, klinčke (gl.
opozorila), vanilijev sladkor in limonino lupino. Hruške pri
sobni temperaturi mariniramo čez noč.
Priprava
■ Hruške v marinadi pristavimo, zavremo in prevremo. Nato posodo odstavimo, vsebino pa ohladimo.
■
Hruškova čežana. Hruški olupimo, zrežemo na četrtine in razpeškamo. V kozici pristavimo 1,25 decilitra vode, narezane hruške, žlico sladkorja, cimetovo skorjo, klinčke in pol limoninega soka. Zavremo, hruške pa
skuhamo do mehkega.
■ Kuhane hruške odcedimo in
pretlačimo v
čežano. Primešamo ji preostali limonin sok in pol zavitka vanilijevega sladkorja.
Serviranje
Marinirane hruške razdelimo na krožnike. Potresemo jih z mešanico sladkorja v prahu in cimeta, obložimo s hruškovo čežano in okrasimo z vršički
mete. Marinirane hruške v rdečem vinu ali
marinirane hruške s hruškovo čežano, so sočna in osvežilna
sadna sladica.
Nadomestek
Zavitek vanilijevega sladkorja lahko nadomestimo s strženom, ki ga izpraskamo iz polovice podolžno razpolovljenega
vanilijevega stroka.
Izboljšanje
Kakovostnejše vino, okusnejša sladica.
Nasveti
Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
Triki
■ S sladko hruško majhnim otrokom zmanjšamo željo po nezdravih sladkarijah in predvsem po škodljivih umetnih
(gaziranih) pijačah.
■ Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
■ Sadne madeže s tkanine očistimo z mešanico limoninega soka in soli. Raztopino za 15 minut položimo na madež, potem pa tkanino operemo kakor ponavadi.
Pojasnila
Najbolj cenjene so cimetove palčke iz najtanjših in najbolj gladkih lističev, označene z 00000, ki prihajajo iz Šrilanke. Najdebelejše in bolj grobe se označujejo z 0.
Različice
gl. hruške v rdečem vinu (različice)
Ideje
gl. hruškove sladice (različice)
Opombe
Kitajski modrec je zapisal, da lahko s kuhanjem izboljšamo okus vsakemu živilu. Razen zrelemu sadju.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v sadju naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno sadje nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo.
■ Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oziroma hladilnice.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir.
■ S količino klinčkov ne pretiravajmo, sicer postaneta vonj in okus preveč vsiljiva.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Hruške vsebujejo pektin, ki znižuje prisotnost negativnega holesterola v krvi. V eni sami hruški je tudi desetina dnevne priporočene količine vitamina C. Ker so sladke in nizkokalorične, so idealno živilo za sladkosnede, ki pazijo na telesno težo.
Zanimivosti
■ Že stari Rimljani so poznali 36 različnih sort hrušk.
■ Industrijski vanilijev sladkor že od leta 1876 destilirajo iz klinčkov, tonka fižola, lesnih odpadkov, sladkorne pese, belušev in krompirjevih olupkov.
Viri
številni različni viri