Priprava
■ Mocarelo narežemo na kockice ali pa jo natrgamo na koščke. Kroglice pustimo cele ali pa jih blago natremo.
■ Peteršilj osmukamo. Čili očistimo in ga po okusu razsemenimo. Olive izpeškamo. Vse troje sestavin sesekljamo. Česen stremo.
■ V skodelici zmešamo olje in limonin sok, ki jima primešamo sesekljane sestavine in strti česen. Nazadnje vmešamo sol in rdeči poper.
■ Sir stresemo v kozarec za vlaganje. Prilijemo oljno začimbno mešanico, kozarec pa zapremo in pretresemo. Da se preliv oprime vsakega koščka mocarele. Sir mariniramo najmanj 3 ure v hladilniku, še bolje, če ga mariniramo vsaj čez noč.
Serviranje
Marinirana mocarela se prileže z
opečenimi kruhki, s paradižniki in z rukolo. Seveda pa sta odlična spremljava tudi kakšen izbran kruh in sezonska solata. Zabeljena s precejenim oljem od marinade. Marinirana mocarela je tudi odlična sestavina sirove plošče.
Izboljšanje
Kakovostna mocarela je mlečno bele do blago rumenkaste barve, zelo mehka in elastična. Ima vonj po mleku, smetani ali/in maslu, ki ne sme biti kisel. Je nevtralnega, blago slankastega in kiselkastega, a nikoli praznega okusa. Kakovostna mocarela ima tanko, mehko kožico, ki jo lahko lupimo, podobno kot čebulo.
Pojasnila
■
Mozzarella bocconcini so drobne kroglice mocarele.
Mozzarella fior di latte je sir iz kravjega mleka.
Mozzarella treccie ima obliko ploščic.
Mozzarella bufala provola je sir iz bivoljega mleka, prekajen nad slamo.
Mozzarella affumicata je sir prekajen nad več vrstami lesa.
Mozzarella scamorza je posušen in prekajen sir.
Mozzarella burrata pa je najboljša, izrazito kremasta različica, pridobljena iz kravjega mleka s 44 % mlečnih maščob ter z ostanki nepredelanega sira in smetane.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Rdeči poper za razliko od belega, črnega in zelenega, ni plod poprovca, ampak drevesa, ki je doma v Braziliji, imenujejo pa ga tudi
brazilski poper.
■ gl.
mocarela
Različice
gl.
marinirana nabodalca z bučkami in mocarelo;
sir v marinadi (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. mariniranje (številne
ideje);
mocarela (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Mocarelo najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom in/ali z origanom.
Opombe
Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
Opozorila
■ Olivno olje je stoodstotna maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
■ Izvirno ime
mozzarella izvira iz besede
mozzare, odrezati. Sirarji so v srednjem veku z rokami razdelili dolgo gmoto vlečenega sirnega testa (pasta filata) v za pest velike kose sira.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
marinirana mocarela (izvirno: marinirana mozzarella)
Andree Cukrov, z bloga
Cukar (hrv.)
■ številni različni viri