Priprava
■ OPEČENI OREHI. Pečico prižgemo na 180 stopinj. Orehe stresemo v klasičen črni pekač. Položimo ga v ogreto pečico za 6–7 minut. Pečene vzamemo iz pečice in jih ohladimo.
■ PEČENO RDEČE GROZDJE. Grozdje zmešamo z 2 žlicama oljčnega olja, s 1/4 žličke soli in s timijanom. Mešanico stresemo v pekač, tega pa položimo v ogreto pečico za 45–50 minut.
■ Kozji sir zrežemo na kolesca, debela pribl. 6 mm. Položimo jih v posodo, v kateri jih prelijemo s preostalim oljčnim oljem.
■ Pečeno grozdje hladimo v pekaču 10 minut. Orehe grobo sesekljamo.
■ Sir položimo na servirni krožnik. Potresemo ga s soljo, z orehi in z osmukanim timijanom. Po vrhu nalijemo nekaj oljčnega olja, v katerem smo marinirali sir.
Serviranje
Mariniran kozji sir s pečenim grozdjem in opečenimi orehi ponudimo s hrustljavim kruhom. Ali z
opečenimi kruhki.
Nadomestek
Tudi ovčji sir se dobro obnese.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Kozje sire najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom* (kombinacija s timijanom), limonami* (sok), meto, olivami,
pestom, pomarančami (sok, lupinica), poprom (črni, beli), rožmarinom, timijanom (kombinacija s česnom) ali/in z žajbljem.
■
Improvizirajmo. Grozdje najbolje odišavljamo z (abecedno): kisom (balzamični, beli vinski, šerijev), limonovo lupinico, medom, oljčnim oljem ali/in s peteršiljem.
Pojasnila
■ Kozje sire proizvajajo v majhnih količinah; povečini so krajevna posebnost. Dolgo so jih delali pretežno v Franciji, na Norveškem in v Sredozemlju, danes pa jih izdelujejo malodane po vsem svetu. Pri nas med najkakovostnejše prištevamo sire, ki prihajajo iz
Sirarstva in kozjereje Orešnik, Horjul.
■ Med najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
Različice
Ideje
gl. kozji sir (številne
ideje); grozdje (številne
ideje)
Opombe
■ Resveratrol je čudežni antioksidant. Največ ga je v kožici črnega grozdja, v temnem jagodičevju (borovnice, robidnice), v lupinici arašidov ipd.
■ Ljubitelj sirov v Parizu obvezno obišče kultno trgovino
Cantin (Marie-Anne), 12, rue du Champ de Mars, eno od pariških sirarskih ikon.
Opozorila
■ Olivno olje je 100 % maščoba, ena sama žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Je Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljajmo ga kot začimbo.
■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov, saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
Zanimivosti
■
Sir je skok mleka proti neumrljivosti. (Clifton Fadiman, ameriški pisatelj)
■ Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mariniran kozji sir s pečenim grozdjem in opečenimi orehi (izvirno: goat cheese appetizer with roasted grapes and walnuts)
Amande Kay Paa, z bloga
heartbeet KITCHEN
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Amande Kay Paa