Predpriprava
Maslo ogrejemo na sobno temperaturo. Pistacije drobno zmeljemo, 20–30 pa jih narežemo na drobne koščke.
Priprava
■ Podolgovat ali okrogel visok pekač tanko premažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
■ 3 marelice narežemo na kockice, preostale pa razpolovimo.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ V skledo presejemo vse suhe sestavine: moko, pecilni prašek in sol. Dodamo mlete pistacije in zmešamo.
■ Zmehčano maslo, rjavi sladkor in vanilijev sladkor stepamo, da dobimo fino kremo. Med nadaljnjim stepanjem dodamo jajce, ki ga dobro vmešamo v zmes. Enako vmešamo še drugega. Postopoma vmešamo mešanico suhih sestavin med nenehnim stepanjem. Nazadnje vmešamo narezane pistacije.
■ Nakockane marelice zmešamo z jedilnim škrobom. Da ne potonejo na dno testa.
■ Tretjino testa nalijemo v pripravljeni pekač. Po njem enakomerno potresemo tretjino nakockanih marelic. Preostale nakockane marelice vmešamo v testo, tega pa nalijemo v pekač. Po površini položimo razpolovljene marelice, s prerezano polovico navzgor. Pekač položimo v ogreto pečico za 45–60 minut. Po 45 minutah opravimo prvi test z zobotrebcem; gl.
nasveti.
■ Pečen marelični kolač s pistacijami ohladimo v pekaču.
Serviranje
Ohlajen
marelični kolač s pistacijami po okusu potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Nasveti
■ Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Ne vsebujejo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Vedeti moramo, da se kolač med hlajenjem še nekoliko peče. Zato pazimo, da ga ne presušimo. Če izvlečemo vlažen zobotrebec, čas pečenja podaljšamo za 5 minut, nato preizkus ponovimo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi (nerafinirani) rjavi sladkor, ki je enako temne barve kot kava in se sprijema.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Različice
■ Kombinacijo pistacij in suhih marelic najdemo tudi pri
škofovskem kruhu.
Ideje
gl.
marelice (številne
ideje)
Opombe
Razlika med mehko (gladko) in ostro moko ni v tipu moke (vsebnost mineralov/pepela), ampak v načinu mletja oziroma velikosti delcev moke.
Opozorila
V zaprtih pistacijah se skrivajo nezadostno zrela jedrca.
Zanimivosti
■ Pistacije sodijo med najmočnejše naravne afrodiziake. Spolno moč pri moškem lahko povečajo celo do 51 %.
■ Največji nasadi marelic na svetu so v turški provinci Malatya ob Evfratu. Okoli 95 % vseh marelic na evropskem trgu je uvoženih ravno iz Malatye.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
marelični kolač s pistacijami (izvirno:
pistachio cake with apricots; dolce al pistacchio con albicocche; kolač od pistacija s marelicama)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri