Priprava
■ MARELIČNI PIRE. Marelice olupimo in grobo narežemo. Pristavimo jih s sladkorje, z limonovim sokom in z 1,2 dl hladne vode. Kuhljamo jih 20–30 minut pri srednji temperaturi. Čas kuhanja je krajši, če uporabimo odmrznjene sadeže.
■ Kuhane marelice precedimo, precejene pa zmiksamo v gladek pire. Potrebujemo ga 250 g. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
»Čas priprave« ne vsebuje časa hlajenja sladice, pribl. 2,30 ure.
■ Želatino zmešamo z žlico vode v majhnem lončku. Počakamo 5 minut, pristavimo in počasi (!) segrejemo. Da se stopi. Stopljeno vmešamo v marelični pire, skupaj s češnjevim žganjem.
■ Smetano stepamo, da se na površini tvorijo mehki vršički. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor in sol. Dobimo sneg, na katerem se tvorijo čvrsti vršički. S kuhalnico nežno (!) vmešamo marelični pire in barvi, če ju uporabimo. Da dobimo enobarvno peno.
■ Peno nalijemo v kozarce. Pokrijemo jih s prozorno folijo in položimo v hladilnik vsaj za 2 uri. Sladico po izvirnem receptu zamrznemo. Položimo jo v zamrzovalnik 3–4 ure pred serviranjem.
Iz 100 kg mleka pridobijo nekaj več kot 16 kg sladke smetane, ki vsebuje najmanj 15 % mlečne maščobe. Uživamo jo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ DRUGO (pripravimo tik pred serviranjem). Jagode operemo, posušimo in pokončno narežemo na rezine. Smetano na pol stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Da se na površini tvorijo čvrsti vršički.
■ Smetano razdelimo po ohlajeni/zamrznjeni peni. Po njej potresemo srebrne perlice, nazadnje pa dodamo še jagode. V sezoni jagode nadomestimo ali kombiniramo z narezanimi marelicami.
Serviranje
Ohlajena
marelična pena Christian Dior je lahka, zračna in osvežujoča sladica za vroče dni.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Ne vsebujejo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico. Pri sobni temperaturi lahko zrele marelice hranimo do 2, v plastični vrečki v hladilniku, pa do 5 dni.
■
Improvizirajmo. Marelice najbolje* odišavljamo/začinjamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, karamelom, kardamomom, konjakom, lovorovimi lističi, medom*, pomarančami (lupinica, sok), pomarančnim likerjem (
Cointreau,
Grand Marnier), sivko, vanilijo* ali/in z vinom (belo, sladko).
■ Pena (
mousse) pomeni, da ima sladica zračno teksturo. Zato ji dodamo smetano ali beljake, v katere vtepemo zrak. Kako lahka je pena, je odvisno od razmerja med količino stepene smetane/beljakov in drugih sestavin. Če uporabimo samo beljakov sneg, je pena izrazito nežna in rahla. Z dodajanjem rumenjakov, masla ali/in smetane pa dobi pena nekoliko težjo teksturo. A bogatejši okus.
■ Založba
General Mills je l. 1956 izdaja 2. izdajo
Betty Crocker Picture Cook Book. Posebni meniji in recepti so v knjigi posvečeni znanim osebam, med katerimi je tudi Christian Dior. Njegov meni
Večerja v Parizu vključuje tudi tole marelično peno. Ki je prav tako brezčasna, kakor njegove kreacije. Samo leto kasneje je Dior umrl v starosti 52 let.
Recept je bil natisnjen v tej kuharici iz l. 1956
Opozorila
■ Ko peno pripravljamo s stepeno smetano, uporabimo smetano, ki ne presega 35 % mlečne maščobe. Bolj mastne smetane so za pene pretežke. Slaba izbira pa so tudi smetane z majhnim deležem mlečne maščobe.
Nezrele marelice so težko prebavljive.
■ Če smetano za peno premočno stepemo, jo težje vmešamo k ostalim sestavinam. V peni pa lahko nastanejo grudice.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
marelična pena Christian Dior, mousse ali
marelični mus Christian Dior (izvirno:
Christian Dior's apricot mousse)
Heather Baird, z bloga
Sprinkle Bakes
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Heather Baird
Heather Baird