Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Marelična marmelada z limetinim sokom

    Rna od številnih različic priljubljene marmelade za ozimnico. V posodi (z debelim dnom) pristavimo marelice, sladkor, limetin sok, vanilijev strok in semena ter kardamom. Zavremo in med občasnim mešanjem počasi kuhljamo 60 minut. Marelična marmelada z limetinim sokom za namaz in za sladice.
    št. oseb: Neznano čas priprave: 60–90 min. zahtevnost: Oceni prva/prvi. Hvala! 09. julij 2014 št. ogledov: 1797
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Juls' kitchen
    Receptov: 15765
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 1 kg izkoščičenih marelic
    • sok 1 limete
    • 300 g sladkorja
    • 1 vanilijev strok
    • 10 zrn kardamoma

    Priprava

    ■ Marelice očistimo, razpolovimo in izkoščičimo. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. Kardamom stremo v možnarju in ga povežemo v košček gaze.
    ■ V široki posodi (z debelim dnom) pristavimo marelice, sladkor, limetin sok, vanilijev strok in semena ter kardamom. Zavremo in med občasnim mešanjem počasi kuhljamo 60 minut.
    ■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80 °C.
    ■ Džem odstavimo. Vanilijev strok in kardamom zavržemo, džem pa gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Marmelado pristavimo in zavremo. Če se nam zdi preredka (gl. nasveti), jo pri visoki temperaturi kuhamo še nekaj minut, sicer pa jo odstavimo. Nalijemo jo v vroče kozarčke, ki jih nepredušno zapremo, ovijemo v odejo ali/in veliko brisačo in ohladimo.

    Serviranje

    Marelična marmelada z limetinim sokom ali marmelada iz marelic in limet je klasičen namaz na kruh ali za palačinke, uporabimo pa jo lahko tudi pri številnih drugih sladicah, ki terjajo (marelično) marmelado.

    Nakup

    Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico.

    Nadomestek

    Limete lahko nadomestimo z limonami, ki so za odtenek manj sočne in kisle.

    Izboljšanje

    ■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah): Baldwin's Pure Vanilla Extract, Blue Cattle Truck Mexican Vanilla, La Vendecora Mexican Vanilla, Nielsen Massey Vanilla in Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
    ■ Marelično marmelado/džem izboljšamo, če mešanici za kuhanje dodamo nekaj semen marelic, ki jih izluščimo iz koščic, blanširamo in olupimo; gl. tudi zdravilni učinki.
    ■ Marelično marmelado/džem lahko izboljšamo z (opečenimi) mandljevimi lističi, konjakom, pomarančnim likerjem ali/in s pistacijami.

    Nasveti

    ■ Preprost način preizkusa ustrezne gostote džema je želirni preizkus. Preden se lotimo priprave, v hladilnik položimo majhen krožniček. Ko domnevamo, da je džem kuhan, ga kanemo na hladen krožniček. Če se po desetih sekundah ne razleze, je kuhan.
    ■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.

    Pojasnila

    Limeta je manjše, 4 do 5 metrov visoko drevo. Plodovi so majhni, ovalni do okrogli, s tankim olupkom. Če dozorijo na drevesu, zarumenijo do nekoliko oranžne barve, običajno pa sadeže poberejo, ko so še zeleni in bolj okusni in sočni.
    ■ Kardamom je naprodaj v treh različicah. Najbolj cenjen je zeleno obarvan, umetno sušen. Nekoliko slabši je svetlejši, sušen na soncu. Najslabši je bel, s kemikalijami umetno barvan kardamom.

    Različice

    gl. marelična marmelada (številne različice); marmelada (številne različice); namazi (številne sladke in pikantne različice

    Ideje

    gl. marelice (številne ideje)

    Opombe

    Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.

    Zanimivosti

    ■ Za marmelado je dolgo veljalo, da izvira iz Anglije. V resnici pa se je leta 1770 prvič pojavila v škotskem obmorskem mestu Dundee. Trgovec John Collier je nekega dne kupil velik tovor pomaranč. Ker so bile grenke, niso šle v prodajo. Trgovčeva žena jih je predelala v marmelado, podjetje, ki je nastalo tedaj, pa obstaja še danes. Ženinega imena, kako značilno, ne omenjajo.
    ■ Vanilijev strok je za žafranom druga najdražja začimba na svetu.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept marelični džem z limetinim sokom ali džem iz marelic in limet (izvirno: apricot jam with cardamom and vanilla) Giulie Scarpaleggia, z bloga Juls' kitchen (angl. it.)
    ■ številni različni viri
     
    ” Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico. “
    ” V koščicah marelic so mehka semena, ki vsebuje vitamin B17, znan kot laetril in amigdalin. Gl. zdravilni učinki. “
    ” Limete lahko nadomestimo z limonami, ki so za odtenek manj sočne in kisle. “

    Sorodni recepti

    Pekoča paradižnikova marmelada
    Paradižnike kuhljamo, da razpadejo. Kuhane pretlačimo, osladimo, začinimo s sesekljanimi čiliji in kuhamo do ...
    (5.00; 11 ocen)
    Bananina marmelada s čokolado
    zelo preprost in odličen namaz ter nadomestek za industrijsko pripravljeno ...
    (5.00; 39 ocen)
    Ribezova marmelada
    Ribezova marmelada sodi med najboljše. Osvoji že z videzom, v okus pa se diskretno vmešata vanilijkev strok in ...
    (5.00; 34 ocen)
    Kostanjeva marmelada
    nevsakdanja marmelada, s katero lahko tudi izven kostanjeve sezone pripravimo presenetljive ...
    (5.00; 19 ocen)
    Limonin džem
    namaz za na kruh, za palačinke ali druge ...
    (5.00; 4 ocene)
    © 2004-2024 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.889 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani