Priprava
■ Olupljene in posušene mandlje (gl.
nasveti) stresemo v multipraktik. Dodamo sladkor, potem pa oboje miksamo, da dobimo nekakšno moko, v kateri so vidno drobceni koščki mandljev. Mandljevi moki primešamo vanilijev sladkor in sodo bikarbono.
■ Beljaka blago stepemo z vilicami. Ne želimo beljakovega snega, le toliko, da se spenijo. Dodamo suhe sestavine in vse skupaj zmešamo z vilicami ali s prsti. Testo položimo v hladilnik za 20 minut.
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem. Sladkor za dekoracijo stresemo v skledico.
■ Zajamemo za žličko testa, ki ga med navlaženimi dlanmi oblikujemo v kroglico. Povaljamo jo po sladkorju in položimo v pekač. Enako pripravimo vse kroglice; med njimi puščamo zadosti prostora, ker se med peko razlezejo. Sredi priprave kroglic pečico prižgemo na 160 stopinj.
■ Na vsako testeno kroglico blago vtisnemo po en olupljen mandelj. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 20 minut. Da se piškoti obarvajo kot bela kava. Pečene piškote ohladimo v pekaču.
Serviranje
Mandljevi piškoti s Sardinije ali
domači amaretti so klasično drobno pecivo za praznike. Pa tudi za druge priložnosti.
Izboljšanje
Uporabimo
domači vanilijev sladkor.
Nasveti
Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
Triki
Trdo mandljevo lupino lažje razbijemo, če mandlje pred tem v pekaču nekoliko popečemo v segreti pečici.
Pojasnila
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Soda bikarbona je poznana tudi kot jedilna soda ali natrijev bikarbonat. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo.
Različice
Ideje
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
Opombe
V beljakih ni holesterola.
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
Zanimivosti
Poznamo dve sorti mandljevca: na enem (običajno z belimi cvetovi) rastejo sladki mandlji, na drugem (običajno z rožnatimi cvetovi) pa grenki, ki so širši in krajši.
Viri
■ dopolnjen recept
mandljevi piškoti s Sardinije (izvirno:
amaretti sa Sardinie)
Aleksandra Gorek, z bloga
vanilla&staubzucker (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri