Priprava
■ Datlje narežemo na drobne koščke z ostrim nožem. Vsak datelj podolžno razpolovimo, polovice pa razpolovimo po širini. Kdor ima zmogljiv blender, lahko ta korak izpusti.
■ V blender ali zmogljiv multipraktik stresemo datlje, mandljevo moko in maslo, kokos in javorov sirup. Pulsiramo, da se sestavine združijo v lepljivo kepo.
Porcija sladice vsebuje pribl. 285 kalorij.
■ Pekač (12x18 cm) obložimo s peki papirjem. Da sega nekaj centimetrov čez rob. Mandljevo mešanico s prsti vtremo v pekač. Položimo ga v hladilnik za 4 ure.
■ Ko se zmes v pekaču strdi, pripravimo
vodno kopel. Nad njo stopimo sesekljano čokolado. Stopljeni primešamo 2 žlički olja. Naposled čokolado nalijemo po mandljevi mešanici. Enakomerno jo razmažemo s silikonsko lopatico. Pekač znova položimo v hladilnik. Za 60 minut, da se čokolada strdi.
■ Kolač vzamemo iz pekača s pomočjo peki papirja. Razrežemo ga na 8 rezin. Z ostrim nožem, ki ga segrejemo v vroči vodi. Pred rezanjem ga obrišemo. Postopek ponovimo pred vsako rezino.
Serviranje
Mandljeve rezine s kokosom in čokolado, brez pečenja ali
kolač z mandlji, kokosovo moko in čokoladno glazuro, desert, ki razveseli tudi skeptike do presnih sladic.
Shranjevanje
Mandljeve rezine s kokosom in čokolado, brez pečenja, lahko hranimo v hladilniku do 14 dni. Pravzaprav težko. V tesno zaprti pločevinasti škatli.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Drevo javora je primerno za pridobivanje soka, ko je staro pribli. 40 let in visoko do 25 m. Za 1 l zgoščenega javorovega sirupa potrebujejo 40-50 l drevesnega soka.
■ Javorov sirup delimo glede na čas pridobivanja na stopnje A, B ali C. Sirup A pridobivajo na začetku žetve, ko je soka v drevesu največ, vendar ta vsebuje veliko sladkorja in manj mineralov. Sirup B pridobivajo sredi žetve. Sirup je sladek, temnejši od stopnje A in je primeren za pripravo izbranih slaščic. Sirup C pridobivajo v zadnji fazi žetve. Je gostejši, temno rjav, manj sladek, a po sestavi kakovostnejši.
■ Sladica je po izvirnem receptu narejena z indijskimi oreščki, namesto mandljeve moke. Pa s kokosovim oljem namesto sončničnega. Opuščena je tudi žlička mandljevega izvlečka, ker ga avtorica ne mara.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mandljeve rezine s kokosom in čokolado, brez pečenja ali
kolač z mandlji, kokosovo moko in čokoladno glazuro (izvirno:
healthy candy bars with amond and coconut)
Nila, z bloga
THE TOUGH COOKIE
■ številni različni viri