Predpriprava
■ Mandljevo pulpo stresemo na krožnik. Z vilicami jo stremo v drobtine, potem pa jo nekaj ur sušimo. Če nimamo časa, drobtine stresemo v pekač, ki ga za 10 minut položimo v pečico, ogreto na 170 ºC. Da se mandljeve drobtine nežno rjavkasto obarvajo. Nato jih ohladimo.
■ (gl.
foto strip) V multipraktik stresemo 60 g mandljevih drobtin, moko, sladkor in zmehčano maslo. Naredimo nekajkrat nekaj obratov, da maslo vmešamo med ostale sestavine.
■ Dodamo pol jajca in mešamo, da dobimo gladko testo. Testo postrgamo v skledo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo. Za 30–40 minut jo položimo v zamrzovalnik ali za 2 uri v hladilnik.
Priprava
■ Model za pito (20 cm) blago pomokamo, nato vanj stresemo testo. S prsti ga vtremo na dno in ob rob modela. Testo blago pomokamo, potem pa ga poravnamo z manjšo skodelico/posodico z ravnim dnom; gl. fotografijo. Posebej pozorno ob robu. Model s testom pokrijemo s prozorno folijo, potem pa ga položimo v zamrzovalnik za 30 minut.
■ Pečico ogrejemo na 190 ºC.
■ Testo po dnu dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Model položimo v pečico za 20–25 minut. Da se testo ob robu svetlo rjavkasto obarva. Če se na testu pojavi mehurček, ga preprosto preluknjamo z vilicami.
■ Drobljenec. Vse sestavine, vključno maslo sobne temperature, stresemo v multipraktik. Zmešamo jih v drobtinasto zmes, ki jo do uporabe položimo v hladilnik.
■ Model vzamemo iz pečice, testo pa premažemo z izbrano (domačo) marmelado. Po marmeladi potresemo drobljenec, potrem pa model položimo nazaj v pečico. Za 25–30 minut, da se pita po vrhu zlato rjavo obarva.
■ Pečeno pito ohladimo na mrežici ali na rešetki.
Serviranje
Ohlajeno pito potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Mandljeva pita z marmelado in drobljencem je izvrsten posladek za vse letne čase.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Marmelado lahko nadomestimo z izbranim (domačim) džemom.
Izboljšanje
Polnovredna ali
polnozrnata moka je (ne glede na vrsto žita) mleta iz celega zrna. Na ta način se v moki ohranijo minerali in pomembne vlaknine, ki jih v beli pšenični moki ni.
Triki
■ Ko nimamo časa za mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladnega preprosto grobo naribamo.
■ Marmelado lažje mažemo, če jo nekoliko segrejemo.
Pojasnila
■ Mandljeva pulpa so mandlji, ki nam ostanejo, ko izcedimo
domače mandljevo mleko. Za tole sladica potrebujemo 170 g mandljevih jedrc, iz katerih izcedimo nekaj manj kot 9 dl
mandljevega mleka. Najbrž lahko pito pripravimo tudi z mletimi mandlji, a ni preizkušeno.
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke. Tako imamo tudi ostro moko tipa 400 in 500, le da so delci veliko večji oziroma bližje zdrobu.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo; gl. triki.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
Različice
gl.
mandljeva pita (
različice);
pita (številne sladke in slane
različice) ipd.
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje);
marmelada (
različice in številne
ideje)
Opozorila
Belo moko in sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Za marmelado je dolgo veljalo, da izvira iz Anglije. V resnici pa se je leta 1770 prvič pojavila v škotskem obmorskem mestu Dundee. Trgovec John Collier je nekega dne kupil velik tovor pomaranč. Ker so bile grenke, niso šle v prodajo. Trgovčeva žena jih je predelala v marmelado, podjetje, ki je nastalo tedaj, pa obstaja še danes. Ženinega imena, značilno, ne omenjajo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mandljeva pita z marmelado in drobljencem (izvirno: almond byproduct tart)
LADY&PUPS ■ številni različni viri