Priprava
■ BISKVITNO MANDLJEVO TESTO. Mandlje drobno zmeljemo. Dno tortnega modela (20–22 cm) obložimo s peki papirjem, ki ga skupaj z obodom premažemo z maslom. Še bolje, če imamo 2 modela, vendar v tem primeru skrajšamo čas pečenja na 25–30 minut.
■ V skledo presejemo moko in pecilni prašek. Dodamo sveže mlete mandlje in vanilijev sladkor in dobro premešamo.
■ Pečico ogrejemo na 175 stopinj.
■ Zmehčano maslo in sladkor stepamo, da dobimo kremno zmes. Vanjo enega za drugim (!) vmešamo jajca; gl.
pojasnila. V mešanico izmenoma vmešamo suhe sestavine in jogurt; začnemo in zaključimo s suhimi sestavinami. Testo nalijemo v model, tega pa položimo v ogret pečico za pribl. 50 minut; gl.
nasveti.
■ Pečen biskvit dobro ohladimo. Jagode očistimo; nekaj najlepših pustimo za dekoracijo. Druge narežemo na drobne kockice, ki jim primešamo mlete mandlje.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Sladko smetano stepemo. Stepeni dodamo maskarpone, potem pa oboje stepemo, da se poveže v enotno kremo. Manjši del namaza, ki zadostuje za premaz cele torte, predenemo v drugo skledo. Dodamo sladkor v prahu in vanilijev sladkor in stepemo.
■ MASKARPONEJEVA KREMA Z JAGODAMI. Na preostali, večji del maskarponejeve kreme stresemo Nutello in kakav. Stepemo, da se sestavine povežejo, potem pa vmešamo nakockane jagode z mandlji.
■ Ohlajeni biskvit zrežemo na 3 ali 4 prib. enako debele kose. Prvi kos položimo na stojalo za torto ali na okrogel servirni krožnik. Dodamo obroč tortnega modela, biskvit pa premažemo s polovico ali s tretjino (glede na število kosov biskvita) maskarponejeve kreme z jagodami. Postopek ponovimo še enkrat ali dvakrat. Torto položimo v hladilnik ali v zamrzovalnik (hitrejši način), da se ohladi.
■ Celo ohlajeno premažemo z maskarponejevo kremo. Torto lahko ob robu potresemo z mletimi mandlji. Obložimo jo s prihranjenimi, po potrebi narezanimi jagodami. Torto položimo v hladilnik vsaj za 2 uri.
Serviranje
Ohlajeno torto narežemo in ponudimo.
Mandljeva biskvitna torta z maskarponejevo kremo z jagodami je primerna tudi za svečanejše priložnosti.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim.
■ V tej različici
domače nutelle je delež lešnikov 45, v industrijski pa pičlih 13 %. V domači je delež sladkorja nekaj pod 10, v industrijski pa kar 57 %.
Izboljšanje
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena
Nasveti
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcejene ohladimo pod tekočo hladno vodo, ohlajene pa olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Biskvit se med hlajenjem še nekoliko peče, zato pazimo, da ga ne presušimo.
Triki
Če se maslo v hladilniku navzame neprijetnega vonja, ga položimo na manjši krožnik. Dodamo nekaj lističev svežega žajblja, vse skupaj ovijemo v prozorno folijo in čez noč potisnemo v hladilnik. Naslednji dan je maslo kot sveže.
Pojasnila
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi rjavi trsni sladkor, ki je teman kot kava in se sprijema.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga vzamemo iz hladilnika 30-45 minut pred uporabo, da se zmehča na sobno temperaturo. Gl. tudi
triki.
■ Maskarpone je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Ko pravimo, da jajca v neko zmes vmešamo enega za drugim, to pomeni, da najprej v zmes dodamo 1 jajce. Zmešamo ali stepemo, da se jajce povsem poveže z drugimi sestavinami. Nato dodamo naslednji jajce in postopek ponovimo. Ponavljamo ga glede na število jajc.
Različice
gl.
mandljeva torta (številne različice);
mandljeva torta z malinovo in kokosovo kremo;
mandljeva torta z maskarponejevo kremo in jagodami;
torta (splošno);
torta z mandljevo peno in jagodami;
torte (številne različice) ipd.
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje);
mandlji (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje); maslo (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opozorila
Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Zanimivosti
Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mandljeva biskvitna torta z maskarponejevo kremo z jagodami (izvirno: proljetna torta sa jagodama i nutellom)
Mateje Krvarić, z bloga
M's Bakery (hrv.)
■ številni različni viri