Priprava
■ MANDLJEV KOLAČ Z MASKARPONEJEM IN FIGAMI – HITRI FIGOV DŽEM. Fige očistimo, očiščene pa razpolovimo. Vsako polovico še enkrat razpolovimo po dolžini in 3x prerežemo po širini.
■ V kozici pristavimo narezane fige in sladkor. Zavremo in kuhamo med pogostim mešanjem (!) , da tekočina izpari. Dobimo teksturo džema, tedaj odstavimo.
Fige in sladkor na hitro zgostimo v džem
■ MANDLJEV KOLAČ. Globlji kvadratni pekač (18 cm) dobro namažemo s stopljenim maslom.
Kolač lahko spečemo tudi v okroglem tortnem modelu (18–21 cm).
■ Maslo počasi stopimo. Stopljenega ohladimo, a naj ostane tekoče.
■ V skledo presejemo obe moki moko in pecilni prašek. Dobro premešamo z metlico.
■ Pečico segrejemo na 190 stopinj.
Kolač lahko pripravimo tudi s celimi jajci. Beljake nadomestimo z 2 jajcema, L.
■ V drugo skledo odtehtamo beljake. Prilijemo med in nežno premešamo z metlico. Da se živili povežeta. Mešanico nalijemo na moko. Prilijemo malo vanilijevega izvlečka in stopljeno maslo. Premešamo z metlico, da se živila povežejo v gosto, gladko testo. Primešamo še figov džem.
■ Testo postrgamo v pekač. Po vrhu ga zgladimo po vsej površini. Pekač prenesemo v segreto pečico za 30–35 minut.
■ Fige očistimo in posušimo. Vsako razpolovimo, polovice še enkrat razpolovimo, vsako četrtino pa razpolovimo še enkrat. Iz ene fige tako dobimo 8 krhljev.
■ Pečen kolač ohladimo v pekaču. Na sobno temperaturo.
Če sestavine za kremo mešamo predolgo, se strdijo.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. V skledo stresemo maskarpone. Prilijemo smetano in dodamo sladkor. Nekoliko premešamo s kuhalnico, potem pa na hitro (!) z metlico.
■ ZAKLJUČEK. Ohlajeni kolač preložimo na pladenj ali na čisto delovno površino. Enakomerno in potrpežljivo ga premažemo z maskarponejevo kremo. Da je krema enakomerno debela, ob robovih pa gladka.
Kolač enakomerno premažemo z maskarponejevo kremo
■ Fige položimo po kremi, kot je videti na fotografijah in v VIDEU na dnu strani.
»Čas priprave« vključuje tudi čas hlajenja biskvita, 30 minut.
■ PRELIV. V skledici gladko zmešamo med in limonov sok.
Serviranje
Mandljev kolač z maskarponejem in figami ali
kolač z mandlji, maskarponejevo kremo in smokvami narežemo na kvadrate. Da v vsakega zajamemo 3x3 vrste fig. Vsako porcijo kolača na krožniku izdatno pokapljamo s prelivom. Da uravnovesimo vse okuse.
Mandljev kolač s figami
Sorodni recepti
Mandljev kolač z maskarponejem
Kuharski leksikon
Mandljev kolač s figami
■
Fige ali smokve so plodovi figovca (
Ficus carica), drevesa iz družine murvovk. Doma je v Mali Aziji, pozneje se je razširil po vsem Sredozemlju. Kjer rodi dvakrat letno: junija ali julija velike fige, avgusta ali jeseni pa manjše in slajše plodove. Figovec raste v enakem podnebju kot citrusi, mandlji in olive. Vzgojenih je veliko sort, od zelenih do rjavih, modrih in vijoličastih fig. Tudi posušene postanejo svetlo rjave. Fige uživamo sveže, z njimi pa pripravljamo tudi številne sladice. Lepo se ujamejo s pršutom, janežem in koromačem. Kuhamo jih za ozimnico. Iz fig kuhajo žganje in
figov med. 100 g fig da le 30 kalorij.
Pri nas uspevajo odlične fige. Istrske belice, izjemno aromatične črnice, miljske fige, laškice, pinčice, cikuline, rjavke, madone, črne petrovke, bele petrovke, zelenke, mataloni, bomboni in sivke.
■
Pri nakupu fig izbiramo nepoškodovane plodov. Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus. Če pa pri peclju fige izteka belkast mleček, sadež še ni zrel.
■
Mandlji so jedrca v koščicah mandljevca (
Prunus amygdaloides), drevesa ali grma, doma v Aziji. Danes raste tudi v Sredozemlju, v Južnoafriški republiki, Kaliforniji in Avstraliji. Poznamo
sladke mandlje, plodove
P. amygdaloides var. dulcis in
grenke mandlje, plodove
P. amygdaloides var. amara. Naprodaj so v koščicah, oluščeni, olupljeni, meti zrezani na mandljeve lističe, pečeni in soljeni. So glavna sestavina številnih desertov. Iz prekuhanih delajo marcipan, iz praženih pa nugat.
Maskarpone je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta). Nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Iz smetane in limonske kisline.
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot
sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
Ko nam ostanejo rumenjaki (številne ideje za porabo).
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, pasta, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Mandljev kolač s figami
Opozorila
Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA. Kjer jih pridelujejo intenzivno. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki. Da istočasno zacvetijo in dozorijo. Kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mandljev kolač z maskarponejem in figami ali
kolač z mandlji, maskarponejevo kremo in smokvami (izvirno:
fig and maskarpone almond cake) z YouTube kanala
Emojoie ASMR cooking
■ številni različni viri
Mandljev kolač z maskarponejem in figami