Priprava
■ Ožji, podolgovat pekač namažemo z maslom. Nesoljene pistacije v možnarju stremo v pasto; potrebujemo je 30 g. Mandlje zmeljemo, mlete zmešamo s sladkorjem v prahu. Dodamo zmehčano maslo in zmešamo, da se sestavine povežejo.
■ Po vrsti primešamo pistacijevo pasto, olje, rumenjaka, nazadnje pa še mleko.
■ Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Beljaka in sladkor stepemo v čvrst beljakov sneg. Dve žlici snega odločno vmešamo med druge sestavine. Potem nežno vmešamo še preostali sneg s kuhalnico/lopatko. Moko presejemo na druge sestavine. Vse skupaj nežno premešamo, testo pa nalijemo v pekač. Tega za 10 minut položimo v ogreto pečico.
■ Temperaturo v pečici znižamo na 160 stopinj, kolač pa pečemo še 30 minut.
■ Pečen kolač ohladimo do toplega. Nato ga položimo v hladilnik in ohladimo.
■ Ko se kolač že skoraj ohladi, marmelado pristavimo in počasi segrejemo. V skodelici gladko zmešamo sladkor v prahu, vodo, liker in jedilno barvo.
■ Ohlajen kolač narežemo na ozke pravokotnike. Premažemo jih z marmelado, potem pa še z barvito mešanico. Pecivo nazadnje okrasimo s pistacijami.
Serviranje
Pistacijev kolač je paša za oči in balzam za brbončice.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Po izvirnem receptu uporabimo aromatičnejši liker iz gozdnih jagod.
Nasveti
Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
Triki
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro
blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcedimo in ohladimo pod tekočo hladno vodo. Nazadnje mandlje dobro posušimo, bodisi v suhi ponvi ali v pečici.
■ Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca iz hladilnika potopimo v toplo vodo za 5 minut.
Pojasnila
■ Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo; gl.
triki.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
Različice
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje); pistacije (številne
ideje)
Opozorila
Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
Zanimivosti
Mandljevec zraste do 10 m visoko. Cveti spomladi, obirajo pa ga jeseni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pistacijev kolač z rdečo glazuro (izvirno: pistachio cake),
Eve, z bloga
Eva in the Kitchen (angl., hol.)
■ številni različni viri