Priprava
■ Dno dveh
tortnih modelov 26 centimetrov namažemo z maslom.
■
Pečico segrejemo na 160 °C.
■ Umešano testo.
Zmehčano maslo penasto
umešamo z metlicama
električnega ročnega mešalnika. Med mešanjem postopoma vmešamo sladkor in vanilijev sladkor; mešamo še toliko časa, da se vse sestavine dobro povežejo.
■ Masleni mešanici postopoma, enega za drugim (gl.
nasveti) primešamo rumenjake.
■ Moko
presejemo s pecilnim praškom, potem pa jo izmenoma z mlekom po obrokih vmešamo v masleno zmes.
■ Testo razdelimo na pol, z vsako polovico pa nadenemo svoj tortni model.
■ Beljake
stepemo v čvrst
beljakov sneg; sneg mora biti tako čvrst, da za nožem ostane sled. Med stepanjem vmešamo sladkor. Sneg razdelimo na pol, da z vsako polovico premažemo testeno dno v modelih. Potresemo ga z mandljevimi lističi, potem pa modela za 20 minut postavimo v segreto pečico.
■ Modela vzamemo iz pečice, pečeno testo pa sprostimo iz modelov. Eno polovico takoj narežemo na 12 kosov, oboje pa ohladimo.
■ Prašek za puding razmešamo s sladkorjem in z malo vode. Preostalo vodo pristavimo in zavremo. Vanjo vsujemo zamrznjene maline, zavremo in odstavimo. Primešamo mešanico s praškom za puding, pristavimo in med mešanjem znova zavremo. Odstavimo in ohladimo.
■ Celo testeno ploščo položimo na pladenj. Namažemo jo z ohlajeno malinovo mešanico.
■ Smetano z vanilijevim sladkorjem in z utrjevalcem čvrsto stepemo. Namažemo jo na malinov nadev, potem pa vse skupaj pokrijemo z narezanimi testenimi rezinami.
Serviranje
Malinova torta z mandlji je dokaj preprosta sadna sladica, ki jo narežemo in ponudimo.
Nadomestek
■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika slabše nadomestilo.
■ Beli sladkor lahko nadomestimo z rjavim trsnim sladkorjem, z različnimi vrstami medu, z javorovim sirupom ali z zgoščenim jabolčnim sokom, lahko pa tudi z dietnimi sladili, kot so natren, dietni med ali fruktoza.
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Maščobo za umešano testo segrejemo na sobno temperaturo. Pametno je, če posodo, v kateri bomo pripravljali testo, tik pred začetkom priprave oplaknemo pod vročo vodo in zbrišemo do suhega.
■ Pri pripravi umešanega testa jajca oziroma rumenjake umešanemu maslu dodajamo enega za drugim; vsakega z električnim ročnim mešalnikom mešamo približno 30 sekund.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom stepanja.
Triki
■ Če med pripravo umešanega testa mešanica masla, sladkorja in jajc postane kašasta, ji primešamo 1 do 2 žlici moke. Gl.
opozorila.
■ V umešanem testu se nam včasih naredijo grudice. Tedaj kotliček s testom postavimo na posodo z vročo vodo in mešamo, da se grudice razpustijo.
Pojasnila
■ Zmehčano maslo ni nič drugega, kot maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
■ Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob. V testo ga vedno presejemo skupaj z moko, da se enakomerno razporedi po testu.
Različice
Ideje
■ gl.
torta (
splošno)
■
Šarkelj je klasična sladica z umešanim testom.
Opozorila
■ Beli sladkor (gl.
nadomestek) in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Umešano testo se nam lahko sesiri, če so sestavine prehladne. Pogosto tudi tedaj, ko maščobi primešamo vsa jajca hkrati. Gl.
triki.
■ Posoda, v kateri stepamo beljakov sneg, naj bo popolnoma čista in suha.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Maline in mandlje uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Maline vsebujejo med vsemi živili največ zdravi(lni)h sestavin. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižnik, ugotavljajo nizozemski znanstveniki. (2006)
Viri
■ dopolnjen recept
malinova torta z mandlji iz knjige
Vse o peki, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007
■ številni različni viri