Priprava
■ Kremni sir ogrejemo na sobno temperaturo. Pekač (40x25 cm) obložimo s peki papirjem. Ki na širši strani gleda kak centimeter čez rob pekača. Na sredi ga pripnemo, papir pa tanko premažemo z maslom. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Chifon« je šifon, fina, tanka tkanina, ki lepo »pade« in se ne mečka. »Chiffon« pa je, med drugim, tudi lahek, puhast kolač.
■ BOMBAŽNI BISKVIT,
chiffon. Rumenjake, olje, mleko, vaniljev izvleček blago stepemo z metlico. Ročno. Moko presejemo na mešanico in zmešamo. V gladko, gosto testo.
■ Beljake in ščepec soli penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Da dobimo beljakov sneg na katerem se tvorijo čvrsti vršički.
■ Tretjino snega nežno, a odločno vmešamo k rumenjakom. Z metlico. Da dobimo enobarvno mešanico. Nalijemo jo na preostali beljakov sneg. Nežno (!) zmešamo z lopatico/kuhalnico.
Bombažno biskvitno testo
■ Testo nalijemo v pekač. Nežno ga poravnamo, da ne iztisnemo zraka; gl. video. Pekač trikrat dvignemo za nekaj centimetrov in ga spustimo na delovno površino. Da se znebimo večjih zračnih mehurčkov. Biskvit pečemo 20–22 minut.
Maline odlično odišavljamo z naribano limonovo lupinico in s kiršem.
■ MALINOV KULI,
coulis. (Neodtajane) maline pristavimo s sladkorjem in z limonovim sokom. Za 5–7 minut. Med mešanjem.
■ Maline pretlačimo skozi gosto cedilo. Kuli ohladimo na sobno temperaturo.
■ Pekač s pečenim biskvitom trikrat dvignemo za nekaj centimetrov in ga spustimo na delovno površino. Biskvit skupaj s papirjem prenesemo na mrežico/rešetko. Papir ob straneh odlepimo. Biskvit ohladimo na sobno temperaturo.
■ MALINOVA SIRČKOVA KREMA. Želatino prelijemo z 2 žlicama hladne vode. Stopimo jo v mikrovalovki ali pri najnižji temperaturi (!) na štedilniku.
Če so v stepeni mešanici grudice, jo lahko položimo v mikrovalovko. Za 10–15 sekund.
■ Kremni sir zmešamo s kuhalnico. Da postane mazav. Dodamo sladkor in še enkrat dobro premešamo. Prilijemo hladno smetano in stepamo. Da dobimo gosto, gladko (!) mešanico.
■ Želatini primešamo 2 žlici stepene mešanice. To nalijemo na mešanico in dobro premešamo. Nazadnje vmešamo 70 g malinovega kulija.
■ Z ohlajenega biskvita odstranimo papir. Biskvit obrnemo, da je zapečena stran zgoraj. S pomočjo okvira (16x16 cm) zarežemo 2 kosa biskvita. Po zarezi izrežemo oba kvadrata.
■ Okvir tesno ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga na pladenj, potem pa vanj položimo prvi kos biskvita. Tokrat z zapečeno stranjo navzdol. Premažemo ga z malinovim sirupom. Gladko mešanico malinovega kulija in vode. Po biskvitu nalijemo polovico malinove sirčkova krema. S pomočjo dresirne vrečke. Poravnamo in vse skupaj prenesemo v hladilnik za 20 minut.
»Čas priprave« vključje vmesne faze hlajenja (biskvit, krema, žele), ne vključuje pa hlajenja kolača, 3 ure.
■ MALINOV ŽELE. 75 g malinovega kulija zmešamo z enako količino hladne vode.
Želatino prelijemo z 2 žlicama hladne vode. Stopimo jo v mikrovalovki ali pri najnižji temperaturi (!) na štedilniku. Vmešamo jo v mešanico kulija/vode.
■ Polovico malinovega želeja nalijemo po ohlajeni kremi. Tako da ga nalivamo na kuhalnico tik nad površino. Okvir nagnemo v vse smeri. Da se enakomerno razleze po kremi. Pladenj z okvirom prenesemo nazaj v hladilnik. Za 15 minut.
■ Drugi kos biskvita položimo na strjen žele. Z zapečeno stranjo navzgor. Ponovimo proces z vlaženjem biskvita, s kremo, s hlajenjem, z malinovim želejem in s hlajenjem.
Malinov cheesecake položimo v hladilnik za 3 ure.
■ Z ohlajenega kolača previdno in potrpežljivo (!) odstranimo okvir. Z nožem žagico počasi porežemo neravne stranice po vseh straneh. Kako režemo, gl. video.
■ Kolač po eni strani narežemo na 5 delov. Po drugi strani ga razpolovimo. Da dobimo 10 podobno velikih rezin. Na konec vsake položimo po eno malino. Ki jih lahko okrasimo z zlatimi lističi.
Serviranje
Malinov cheesecake ali
sirčkov kolač z malinovo kremo in želejem je totalna paša. Za oči in brbončice.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Biskvitno testo lahko hitro preveč stepemo, zato je najbolje, da sestavine stepamo ročno. Z metlico, le toliko, da se povežejo v gladko testo enotne barve. Tako dosežemo, da na površini pečenega biskvita ni razpok ali pa jih je manj. Pa tudi površina biskvita je (skoraj) ravna in je ni potrebno obrezovati.
■ Za dober biskvit je zelo pomemben čvrst in nežno vmešan beljakov sneg. Pripravljeno testo ne sme stati pred pečenjem. V tem času bi upadla in izgubila želeno rahlost in puhavost. Nemudoma ga nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.
Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar 10x več antioksidantov kot paradižniki.
■ Kremni sir (tudi sirček,
cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute. Z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz. Pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone) in sirček
Philadelphia.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Najstarejši tiskan recept za sirčkov kolač (
cheesecake) najdemo v knjigi
De Agri Cultura. Posodobljeno različico pa v angleški kuharici
Forme of Cury iz l. 1390. Na podlagi tega
chef Heston Blumenthal trdi, da je sirčkov kolač angleška, ne ameriška specialiteta.
Opozorila
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati. V tem času bi upadla in izgubila želeno rahlost in puhavost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Izogibajmo se nakupu kremnega sira z oznako
light. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa. So tudi redkejši in se med pripravo lahko razlivajo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
malinov cheesecake ali
sirčkov kolač z malinovo kremo in želejem (izvirno:
raspberry cheesecake)
Thy Than, z istoimenskega YouTube kanala
■ številni različni viri