Priprava
■ MAKOVE KOCKE S PUDINGOVO KREMO, BREZ MOKE – BISKVIT. Pekač (30x20 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Beljake in ščepec soli penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo 1/2 sladkorja. Stepamo, da se sladkor stopi. Če med palcem in kazalcem zmanemo malo snega, ne smemo čutiti sladkornih kristalčkov.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja biskvita, kakih 45 minut.
■ Maslom sobne temperature, preostali sladkor in vanilijev sladkor penasto stepemo. Nato enega za drugim (!) vmešamo rumenjake.
■ Limonovo lupinico drobno naribamo, potrebujemo jo za kremo.
■ Limono ožamemo in precedimo na masleno mešanico. Stepemo na hitro.
■ Nežno (!) in izmenoma vmešamo mak in beljakov sneg. Pomagamo si z metlico, da dobimo gladko testo. Nalijemo ga v pekač in pečemo 25–30 minut. Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ PUDINGOVA KREMA. Prašek za puding gladko zmešamo z malo mleka. Preostalo mleko in sladkor zavremo.
■ Vrelo mleko odstavimo. Prilijemo prašek v tankem curku in med nenehnim mešanjem. Pristavimo, zavremo in kuhamo med nenehnim mešanjem. Da se zgosti.
■ Puding prelijemo v skledo. Pokrijemo ga s prozorno folijo neposredno po površini. Pokritega ohladimo do mlačnega.
Za blag priokus zadostuje naribana lupinica pol limone. Za močnejšo citrusno aromo uporabimo lupinico cele limone.
■ Mlačen puding na hitro stepemo. Potem mu primešamo maslo sobne temperature po koščkih. Da dobimo gladko kremo, ki jo nazadnje odišavimo z limonovo lupinico.
■ Pečen biskvit preložimo na rešetko / mrežico. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
■ Ohlajen biskvit enakomerno premažemo s kremo.
■
ŠLAG PENO pripravimo po navodilu z embalaže. Enakomerno jo razmažemo po kremi. Lahko jo nadomestimo s
stabilno sladko smetano.
■ Kolač dobro ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Ohlajen kolač narežemo na
makove kocke s pudingovo kremo, brez moke. Po okusu jih lahko potresemo z makom.
Sorodni recepti
Makove kocke brez glutena
Kuharski leksikon
■
Mak je v kuhinji sinonim za vrtni mak (
Papaver somniferum; uspavalni mak), znan v številnih različicah. Uporabljamo ga pretežno pri pripravi sladic. Iz maka pridelujejo makovo olje, uporabljajo pa ga tudi za pridobivanje opija. V času žetve stebla sivega maka narežejo, naložijo v vedra, obrnejo naokoli in tresejo, da iz luknjic na vrhu glavic padejo zrnca. V eni glavici je 1500-2000 zrnc, s katerimi lahko napolnimo eno žlico.
Pribl. 1 milijon makovih zrn tehta 500 g.
■
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
Makove kocke
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Beljakov sneg nam lepo uspe z beljaki sobne temperature. Najhitreje jih segrejemo, če jih preložimo v toplo vodo za 5 minut.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
makove kocke s pudingovo kremo, brez moke (izvirno:
mak kocke sa limunom /bez brašna/)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović

Makove kocke