Predpriprava
■ Zavremo vodo, v katero stresemo mak. Kuhamo ga 15 minut.
■ Kuhan mak odcedimo in stresemo na čisto kuhinjsko krpo. Da se čez noč dobro odcedi in posuši.
Priprava
■ KVASEC. Malo mleka segrejemo do mlačnega. Vanj nadrobimo kvas, dodamo žličko sladkorja in pustimo vzhajati 10 minut. Preostalo mleko pristavimo z maslom. Počasi segrevamo, da se maslo stopi. Mleka ni potrebno zavreti.
■
KVAŠENO TESTO. V skledo namiznega mešalnika presejemo moko. Dodamo sladkor, razmešan rumenjak in kvasec. Mešalnik vključimo in postopoma prilijemo mlačno mleko. Testo gnetemo kakih 10 minut.
■ Maslo za nadev počasi stopimo, odstavimo in ohladimo.
■ Na testo stresemo ščepec soli, potem pa ga gnetemo še nekaj minut. Nazadnje testo pokrijemo s prozorno folijo. Vzhaja naj do dvojne količine.
■ Posušen mak zmeljemo v multipraktiku. Beljak stepemo v beljakov sneg tik pred koncem vzhajanja testa. Primešamo mu mak in maslo, da dobimo enotno zmes.
■ Okrogel pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Vzhajano testo preložimo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga v pravokotnik, debel pribl. 1 cm. Razvaljanega premažemo z nadevom in zvijemo. Zvitek podolžno prerežemo do 1 cm pred koncem. Prerezani del obrnemo navzgor, potem pa začnemo plesti pletenico. Pazimo, da prerezani del vedno gleda navzgor (!). Zvitek na koncu združimo in položimo v pekač. Položimo ga v ogreto pečico za 20–25 minut.
■ Pečeno
makovo pletenico zvrnemo na mrežico ali rešetko in ohladimo.
Serviranje
Makova pletenica je klasična praznična sladica. Prileže pa se tudi med letom.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Nasveti
■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
■ Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj topla od mlačnega, najboljša je segreta na 35–40 °C. Kadar je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo, prevroča tekočina pa jih uniči.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja.
Triki
Kvašeno testo hitreje vzhaja, če razvaljanega namažemo/obložimo s toplim nadevom. Nadev ne sme biti toplejši od testa.
Pojasnila
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne in s tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa.
■ Mak je v kuhinji sinonim za
vrtni mak (Papaver somniferum; uspavalni mak), znan v številnih različicah. Uporabljamo ga pretežno pri pripravi nekaterih sladic. Iz maka pridelujejo makovo olje, uporabljajo pa ga tudi za pridobivanje opija.
Različice
Ideje
gl.
kvašeno testo (številne
ideje); mak (številne
ideje)
Opozorila
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Pribl. 1 milijon makovih zrn tehta 500 g.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
makova pletenica (izvirno: makovnjača)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri