Priprava
■ MAKOV KOLAČ Z LIMONAMI. Maslo počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo do mlačnega. Podolgovat pekač (pribl. 28x12 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ V skledi zmešamo moko, mak in pecilni prašek. V mešalni skledi stepemo jajca in sladkor, na mešanico pa naribamo limonovo lupinico. Dodamo mešanico suhih sestavin in počasi stepemo, da se sestavine povežejo.
■ Prilijemo mleko, mlačno maslo in limonov sok. Še enkrat počasi stepemo, da dobimo gladko, kompaktno testo. Nalijemo ga v pekač; po potrebi ga poravnamo po vrhu. Pekač položimo v ogreto pečico za 45–50 minut; gl.
nasveti.
■ Pečen kolač vzamemo iz pečice, v pekaču ga hladimo 10 minut.
■
BELA GLAZURA. Sladkor v prahu prelijemo z limonovim sokom. Mešamo, da dobimo kompaktno mešanico. Če je glazura pregosta, prilijemo še malo soka. Če je preredka, ji primešamo še malo sladkorja v prahu.
■ Kolač predenemo iz pekača na rešetko, na kateri ga ohladimo. Gl. tudi
izboljšanje.
Serviranje
Ohlajen
makov kolač z limono in belo glazuro narežemo in ponudimo s skodelico čaja ali kave ali s sadnim sokom.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Limone lahko nadomestimo z limetami ali s pomarančami.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Če želimo še bolj sočen kolač, ohlajenega navlažimo s hladno mešanico vode in limonovega soka. Ali pa ga navlažimo oz. premažemo s hladnim
sladkornim sirupom za vlaženje biskvitov in kolačev. V tem primeru zmanjšamo količino sladkorja v kolaču.
Makov kolač z limono
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Biskvit se med hlajenjem še nekoliko peče. Zato pazimo, da ga ne presušimo. Če izvlečemo vlažen zobotrebec, čas pečenja podaljšamo za nekaj minut. Potem test ponovimo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Mak je v kuhinji sinonim za vrtni mak (
Papaver somniferum; uspavalni mak), znan v številnih različicah. Uporabljamo ga pretežno pri pripravi nekaterih sladic. Iz maka pridelujejo makovo olje, uporabljajo pa ga tudi za pridobivanje opija.
Makov kolač z limonami
Različice
Makov kolač
Opozorila
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
V času žetve stebla sivega maka narežejo, naložijo v vedra, obrnejo naokoli in tresejo, da iz luknjic na vrhu glavic padejo zrnca. V eni glavici je 1500-2000 zrnc, s katerimi lahko napolnimo eno žlico.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
makov kolač z limono in belo glazuro (izvirno:
kolač iz kalupa od limuna i maka)
Nina Mrvica, z bloga
bake me (hrv.)
■ številni različni viri
Nina Mrvica