Priprava
■ MAKOVA KREMA. Mak zmeljemo. Zavremo mleko s sladkorjem. V vrelega stresemo zdrob, ki ga malo mešamo, da se nekoliko skuha. Dodamo mak in mešamo, da dobimo gosto, lepljivo mešanico. Nazadnje dodamo maslo in mešamo, da se stopi. Kremo ohladimo na sobno temperaturo.
■ Tortni model (26 cm) namažemo z maslom. Pečico segrejemo na 170 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača v hladilniku, vsaj 2 uri.
■ PODLAGA. Maslo počasi stopimo. Izbrane maslene kekse (Petit-Beurre, Albert ali pd.) zmeljemo. Ali zdrobimo s kuhinjskim valjarjem. Drobtinam primešamo stopljeno maslo. Mešanico vtisnemo na dno tortnega modela. Pomagamo si s kozarcem z ravnim dnom.
■ Ohlajeni makovi kremi primešamo beljaka. Kremo postrgamo na podlago v modelu. Poravnamo jo s hrbtno stranjo mokre žlice.
Manjši del sirčkove kreme lahko prihranimo. Nazadnje jo nabrizgamo ob robu kolača. Kakor na fotografijah.
■ SIRČKOVA KREMA. Kremni sir sobne temperatute stepemo z vsemi drugimi sestavinami. Odišavimo jo lahko tudi z naribano limonovo lupinico. Kremo postrgamo na makovo v modelu. Kolač pečemo pribl. 60 minut.
■ Pečico ugasnemo, kolač pa pustimo v pečici še 20 minut. Ob minimalno priprtih vratcih.
■ Pečeni kolač ohladimo na sobno temperaturo, potem pa še v hladilniku.
Serviranje
Dobro ohlajeni in prepojeni
makov cheesecake ali
sirčkov kolač z makovo kremo narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kremni sir (tudi sirček,
cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute. Z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz. Pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone; najbrž najboljši) in
sirček Philadelphia.
Pribl. 1 milijon makovih zrn tehta 500 g.
■ Mak je v kuhinji sinonim za vrtni mak (
Papaver somniferum; uspavalni mak), znan v številnih različicah. Uporabljamo ga pretežno pri pripravi sladic. Iz maka pridelujejo makovo olje, uporabljajo pa ga tudi za pridobivanje opija.
■ Najstarejši tiskan recept za sirčkov kolač (
cheesecake) najdemo v knjigi
De Agri Cultura. Posodobljeno različico pa v angleški kuharici
Forme of Cury iz l. 1390. Na podlagi tega
chef Heston Blumenthal trdi, da je sirčkov kolač angleška, ne ameriška specialiteta.
Opozorila
■ Izogibajmo se kremnim sirom z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Po navadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa. Poleg tega so te različice redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
makov cheesecake ali
sirčkov kolač z makovo kremo (izvirno:
cheesecake s makom)
Irena Gavran, z bloga
pregacha. (srb.)
■ številni različni viri
Irena Gavran