■ Pečico segrejemo na 200 °C. ■ Jajčevec očistimo, položimo na plitev pekač in premažemo z žlico olja. Pekač za 35 do 40 minut postavimo v segreto pečico, jajčevec pa vmes 2- do 3-krat obrnemo. ■ Pečen jajčevec vzamemo iz pečice in ohladimo do mlačnega. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ V ponvi pristavimo preostalo olje in sesekljan česen. Tega med mešanjem pražimo 1 do 2 minuti, da se zlato obarva. ■ Paradižnik stresemo na prepražen česen, zavremo in kuhljamo 2 do 3 minute, da se omaka nekoliko zgosti. ■ Krop posolimo, potem pa vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo na zob. ■ Ohlajenemu jajčevcu odstranimo steblo, potem pa ga s prsti olupimo. Meso grobo sesekljamo in stresemo k paradižniku. Dodamo sol in sveže mlet poper, premešamo, zavremo in odstavimo. ■ Baziliko osmukamo in grobo sesekljamo; potrebujemo je za 2 do 3 žlice. ■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo nazaj v lonec. Dodamo paradižnikovo omako z jajčevci, rikoto in sesekljano baziliko ter dobro premešamo.
Serviranje
Makaroni z rikoto in paradižnikovo omako z jajčevci ali testenine s paradižnikovo omako z jajčevci v pečici in sirom so izjemno preprosta topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Makarone lahko nadomestimo z drugimi kratkimi testeninami. ■ Rikoto lahko nadomestimo s skuto iz sladkega mleka, znano tudi kot albuminsko, planšarsko, sirarsko ali sladko skuto. ■ Rikoto lahko nadomestimo s 80 grami parmezana ali pekorina.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. ■ Poletni česen je aromatičnejši od zimskega.
Nasveti
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin. Gl. tudi opozorila. ■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Triki
■ Grenčine in odvečno tekočino iz jajčevcev na hitro odpravimo s pomočjo mikrovalovke, v katero pri srednji temperaturi za 1 minuto potisnemo jajčevec. ■ Bazilikine lističe običajno sekljamo skupaj z grobo soljo, da ohranimo njihovo privlačno zeleno barvo.
Pojasnila
■ Rikota (ital. ricotta) je priljubljen mehak italijanski sir, pripravljen iz (delno posnetega) kravjega mleka. Podoben je naši skuti, le da ima izrazitejši okus. Brez rikote ni treh odličnih italijanskih sladic: tiramisuja, sicilijanske kasate in rikotine pite. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Paradižnikovo omako pripravljamo v številnih različicah. Zato zlahka pripravimo tudi kakšno povsem po svojem okusu. ■ gl. jajčevec (številne različice); makaroni (številne različice)
Opombe
■ Jajčevce smo po starem pred pripravo olupili. Zdaj to počnemo le še izjemoma. ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Jajčevci, ki jih cele spečemo v pečici niso tako okusni kot tisti, ki jih rjavo spečemo na žaru ali v ponvi. ■ Jajčevci v pečici so pečeni tedaj, ko so povsem mehki in upadli. ■ Kuhano paradižnikovo omako lahko v hladilniku hranimo do 5 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
Opozorila
Čim debelejši je jajčevec, tem več semen in grenčin ima, pa še težje je prebavljiv. Gl. tudi nasveti.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, jajčevce, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Česen je eno redkih živil, ki tudi termično obdelan obdrži večino zdravi(lni)h sestavin.
Viri
■ dopolnjen recept makaroni z rikoto in paradižnikovo omako z jajčevci ali testenine s paradižnikovo omako z jajčevci v pečici in sirom iz knjige Complete Book of Pasta and Noodles, The, Clarkson Potter Publishers, New York 2000 ■ številni različni viri