■ Češnjevce očistimo, razpolovimo in s prerezano stranjo navzgor zložimo v naoljeno ognjevarno posodo. ■ Pečico segrejemo na 220 °C. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Česen olupimo in pretlačimo. ■ Izkoščičene olive in pinjole drobno sesekljamo. ■ Zelišča osmukamo in drobno sesekljamo. ■ V skodelici zmešamo olje, sesekljane čebulo, olive, pinjole in zelišči, vse skupaj pa začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Z mešanico pokapljamo paradižničke, nato pa posodo za 20 minut postavimo v segreto pečico. ■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Krop posolimo in vanj stresemo makarone; skuhamo jih na zob. ■ Kuhane testenine odcedimo.
Serviranje
Testenine predenemo v segreta globoka krožnika. Po vrhu razdelimo pečene češnjevce, na vse skupaj pa drobno naribamo parmezan.
Nasveti
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Triki
Bazilikine lističe običajno sekljamo skupaj z grobo soljo, da ohranimo njihovo privlačno zeleno barvo. Drugi način za ohranitev barve je, da baziliko sesekljamo skupaj s peteršiljem.
Pojasnila
■ Italijani delijo makarone na debelejše, kot so na primer zitoni, candele ali ziti (vse ital.) in na nekoliko tanjše bucatine (ital.). ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. ■ Češnjevci (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika. ■ Pinjole so plodovi različnih vrst bora (lat. Pinus species). V kulinariki jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialitete, zlasti iz italijanske oziroma sredozemske in orientalske kuhinje.
Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo.
Opozorila
Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo, česen, češnjevce, olive, (ekstra deviško) olivno olje, pinjole in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin. (2005) ■ Luščine pinjol so našli v odlagališčih odpadkov v rimskih taborih v Veliki Britaniji.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept makaroni s pečenimi češnjevci ■ številni različni viri
” Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo. “
” Češnjevci (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika. “