■ V ozkem loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje belušev. ■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Beluše položimo v krop in kuhamo približno 10 minut. ■ Krop posolimo in vanj stresemo makarone; skuhamo jih na zob. ■ Kuhane beluše odcedimo in zrežemo na 2 do 3 centimetre velike koščke. ■ V ponvici segrejemo olje, na katerem na hitro prepražimo česen. ■ Kuhane makarone odcedimo in stresemo v skledo. Prilijemo česnovo olje ter dodamo vse ostale sestavine in premešamo.
Serviranje
Makaroni, beluši in tunina v solati so lahko mlačna ali hladna (pred)jed.
Izboljšanje
■ Najkakovostnejše italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca. ■ Odrezane olesenele dele belušev in olupke, če beluše olupimo, pristavimo v pol litra vode. Dodamo 30 gramov masla, ščepec sladkorja (ali pol žličke medu) in 2 ščepca soli. Zavremo in počasi kuhamo 20 minut. Odcejeno zavrelico dodamo vodi, v kateri skuhamo beluše. Gl. tudi nasveti.
Nasveti
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo. ■ Vode, v kateri smo skuhali beluše, nikakor ne zavržemo. Z njo lahko zalivamo (zelenjavne) rižote, uporabimo jo kot (zelenjavno) osnovo ali dodatek zelenjavni juhi in podobno.
Triki
Kadar testenine s kleščami za testenine na omako predenemo neposredno iz kropa, jedi dodamo malo škrobnate vode, ki ji prinese nekaj dobrodošle sočnosti.
Pojasnila
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. ■ Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Debelina belušev ni odvisna od njihove starosti, pač pa od sestave oziroma kakovosti zemlje.
Različice
gl. testenine z beluši (številne različice); testenine s stunino (številne različice)
Italijani delijo makarone na debelejše, kot so na primer zitoni, candele ali ziti in na nekoliko tanjše bucatine.
Opozorila
■ Star španski pregovor pravi takole: "Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla." Seveda se kratki sezoni lahko kakovostno izognemo s pomočjo zamrzovalnika. ■ Natančnega časa kuhanja belušev tudi zaradi različne debeline ni mogoče določiti, zato jih proti koncu kuhanja poskusimo. Razkuhani postanejo nitasti in manj kakovostni.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Beluše, česen, limone in olive uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Morske ribe uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Pri ribah to še posebej velja za tiste, ki vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin, na primer losose, sardele, skuše, slede in tune.
Zanimivosti
Makaroni so bili nekoč sinonim za vse vrste testenin.
Viri
številni različni viri
” Italijani delijo makarone na debelejše, kot so na primer zitoni, candele ali ziti in na nekoliko tanjše bucatine. “
” Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo. “
” Makaroni so bili nekoč sinonim za vse vrste testenin. “
Sorodni recepti
Pikanten regrat s krompirjem
Pikanten regrat s krompirjem je različica priljubljene zimsko spomladanske solate. Oplemenitene z mlado čebulo, z ...
(5.00; 13 ocen)
Regrat s slanino
Recept, ki ga je enemu naših prvih chefov, Slavku Adamljetu zaupal legendarni chef Paul Bocuse. Regrat s slanino, ...