Priprava
■ Fileje nežno oprhamo s hladno vodo, oprhane pa posušimo s papirnato brisačo. Temeljito jih pregledamo in odstranimo vse koščice.
Francozi s filejev odstranijo kožo. V masleni omaki se zmehča in postane skoraj neužitna.
■ V širši skledi ali na večjem krožniku zmešamo moko, sol in sveže mleti poper. Fileje povaljamo po moko, odvečno otresemo.
■ Maslo segrejemo v veliki ponvi. Na segretega položimo fileje, ki jih pečemo 2 minuti. Pazimo, da ribe ne prepečemo (!).
■
LEŠNIKOVO MASLO. Peteršilj drobno sesekljamo. V manjši ponvici stopimo maslo. Počasi ga segrevamo, da se svetlo rjavo obarva in zadiši po lešnikih.
■ Ribje fileje nežno (!) obrnemo. Pečemo jih še 2 minuti. Pečene ribe preložimo na segrete krožnike.
Jed se imenuje po mlinaričino, ker fileje pred pečenjem pomokamo. Ima dolgo tradicijo, saj je bila že v 17. st. ena najljubših jedi francoskega kralja Ludvika XIV.
■ OMAKA. V ponvico prilijemo limonov sok in dodamo polovico peteršilj. Ponvico nekaj sekund vrtimo, da se limonov sok segreje. Omako nalijemo po filejih, ki jih nazadnje potresemo s preostalim peteršiljem.
Serviranje
Listov file z lešnikovim maslom, po mlinaričino se prileže z rižem, s kuhanim (mladim) krompirjem ali/in s soparjenimi šparglji. Pomembno je, da jed ponudimo takoj (!), ko je gotova. Za pogrevanje in zamrzovanje ni primerna.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Morski list (
Solea vulgaris)
sodi med prvorazredne bele morske ribe iz velike istoimenske skupine. Zraste do 50 cm, tehta pa 200-500 g; v povprečju 200-250 g. Ima belo, okusno in izredno nežno meso. V Jadranu jih je največ v morju hrvaške zahodne Istre. Pri pripravi pazimo, da ga ne prepečemo.
Pri morskih ribah velja preprosto pravilo. Plave so najboljše, pripravljene takoj po ulovu. Bele pa so bolj okusne, če sveže ujete, očiščene v hladilniku odležijo 24 ur.
■ Morski list
najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom*, kajenskim poprom, krebuljico, limono* (sok, lupinica), pehtranom*, peteršiljem* ali/in s poprom* (beli, črni, rožnati).
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Večina znanih jedi pozna številne različice, podobno velja tudi za
sole meunière. Tale recept je klasika. Fileje ali celo ribo sicer lahko spečemo na maslu ali na
kuhanem maslu. Celo ribo včasih marinirajo z mlekom, čas pečenja pa se podaljša za 1 minuto po vsaki strani. Jedi pogosto dodajo kapre, tik pred koncem priprave.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
listov file z lešnikovim maslom, po mlinaričino (izvirno:
classic French sole meunière)
Audrey Le Goff, z bloga
Pardon your French
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Audrey Le Goff
Audrey Le Goff