Priprava
■ LISTNATE PITICE S SIROM IN BROKOLIJEM – NADEV (za 32 pitic). Brokoli narežemo na zelo drobne cvetke. Mlado čebulo drobno sesekljamo. Šampinjone očistimo in drobno sesekljamo.
Brokoli lahko nadomestimo s kakšno drugo sezonsko zelenjavo. Če je potrebno, prilagodimo čas praženja.
■ V večji ponvi pristavimo olje in sesekljano čebulo. Segrevamo in prepražimo, da čebula postekleni. Dodamo šampinjone. Posolimo in pražimo, da tekočina izpari. Med pogostim mešanjem.
■ V ponev stresemo brokoli. Prilijemo nekaj žlic vode in pražimo kakih 5 minut. Med pogostim mešanjem, da voda izpari. Odstavimo in ohladimo.
■ V skledo nadrobimo feto. Dodamo rikoto, jajce, beljak, sveže mleti poper in premešamo. Nazadnje nežno vmešamo prepraženo mešanico.
■ 2 črna pekača obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj (uskladimo s pripravo pitic).
Če pečemo samo v 1 pekaču, najprej pripravimo pitice iz 1 lista testa. Proti koncu pečenja nadevamo, zvijemo in narežemo še preostalega.
■ LISTNATO TESTO podolžno razpolovimo. Ob daljšem robu vsake polovice testa enakomerno razdelimo po 1/4 nadeva. Nenadevane robove testa premažemo z rumenjakom. Vsako testo z nadevom posebej zvijemo. Zvitega narežemo na dvakrat 8 delov. Zložimo jih v prvi pekač. Podobno pripravimo pitice iz preostalih sestavin.
■ Pitice premažemo z rumenjakom. Potresemo jih z mešanico sezamovih semen in suhe čebule. Pekača položimo v segreto pečico za 20–25 minut. Da se pitice po vrhu zlato rjavkasto obarvajo.
Serviranje
Listnate pitice s sirom in brokolijem postrežemo z mileramo. Lahko pa tudi z jogurtom, s kislim mlekom ali s kajmakom.
Sorodni recepti

Listnate pitice s sirom in brokolijem
Kuharski leksikon
■
Pečeno listnato testo je rahlo in krhko, če ga med obdelavo ohranimo karseda hladnega. S čim krajšim razmakom med začetkom priprave in začetkom peke. Med peko lepo dvigne in lista, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo. Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. Če jih hranimo v ugasnjeni pečici s priprtimi vratci, ostanejo slastne in tople vsaj še 30 minut.
Ko kupujemo brokoli, izbiramo težke, intenzivno temno zelene in nepoškodovane plodove. S čvrsto zaprtimi cvetki.
■
Brokoli (Brassica oleracea var. italica) je kapusnica, podobna sorodni cvetači. Le da je tudi glava zelene barve. Ko začne dobro rasti, mu porežejo srednji poganjek, srčiko. Zato začne poganjati številne stranske poganjke.
Calabrese je zimska sorta z vijoličasto zelenimi brstiči. Podoben mu je kitajski brokoli. Nekje med brokolijem in cvetačo je romanesko, znan tudi kot zelena cvetača ali rimski brokoli.
Listnate pitice s sirom in brokolijem
Šampinjone so začeli gojiti v Franciji že okrog okoli l. 1650. Nekoč so bili bolj cenjeni od gosjih jeter.
■
Šampinjone poznamo v naravni in gojeni različici. Gojeni so naprodaj skozi vse leto. Imajo visoko hranilno vrednost in dober, diskreten okus, ki v kuhinji omogoča vsestransko uporabo. (Presne) mlade šampinjone kombiniramo v jedeh, kjer je dobrodošla njihova hrustljava tekstura. Šampinjoni z odprtimi klobučki so njihova zrela različica z rjavimi lističi in povsem razvitim, izrazitejšim okusom.
■
Rikota (ricotta), tudi albuminska skuta ali pastirska skuta, je mlečni izdelek, značilen za italijansko kuhinjo. Gre za različico skute, ki se pridobiva iz sirotke, tekočine, ki je ostanek po izdelavi sira ali skute. V Italiji rikoto izdelujejo iz sirotke kravjega, kozjega, ovčjega mleka ali mleka vodnih bivolov (
ricotta bufala) in jo v skladu s tem tudi označujejo. Sirotki dodajo citronsko kislino, da pospešijo obarjanje beljakovin ter jo segrevajo do okoli 90 °C. Nastalo smetanasto plast na površju posnamejo in tako pridobijo rikoto. Od tod tudi izhaja ime, saj
ricotto v italijanščini pomeni ponovno
kuhan.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa. Feta je od leta 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
Listnate pitice s sirom in brokolijem
Opozorila
Listnato testo režemo z zelo ostrim nožem ali s kolescem. Če pripomoček ni zadosti oster, posamezne plasti testa stlačimo, testo pa med peko ne naraste.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
listnate pitice s sirom in brokolijem (izvirno:
lisnate pitice sa brokolijem; puff pastry broccoli rolls)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni {{viri}
Olivera Senić