Predpriprava
LISTNATA PITA Z GOBAMI, SIROM IN JAJCI NA OKO. Zamrznjeno listnato testo odtajamo.
Priprava
■ Gobe očistimo, očiščene pa narežemo na širše rezine ali natrgamo na večje koščke. Manjše pustimo cele. Česen pretlačimo. Šalotko narežemo na karseda drobne kockice.
■ Okrogel pekač (25 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
Pito lahko obložimo z nekaj soparjenega brokolija alii/in z rezinami pršuta. Timijan lahko nadomestimo z žajbljem. Samo maslo zagotovi okus in listanje testa.
■ PREMAZ. V skledo naribamo pekorino/parmezan in mocarelo. Prilijemo smetano in dodamo moko, sol, sveže mleti poper in nariban muškatni orešček. Gladko premešamo.
■ Veliko ponev segrejemo pri visoki temperaturi. V segreto stresemo gobe. Takoj, ko začnejo spuščati vodo, prilijemo olje. Gobe začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Ko se obarvajo, dodamo šalotko in česen in pražimo 2 minuti. Med pogostim mešanjem. Nazadnje primešamo balzamični kis in timijan. Odstavimo.
Komur so ljubša tekoča jajca na oko, ki doda v vdolbinici 8–10 minut pred koncem pečenja pite.
■ Testo položimo v pekač. S prsti ga pritisnemo ob rob. Testo na dnu pekača dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Premažemo ga s sirovo mešanico. Po njej enakomerno potresemo gobe. Vanje naredimo dve vdolbini (upočasnita pečenje), v kateri ubijemo jajci. Vse skupaj potresemo s soljo, s sveže mletim poprom in s timijanom.
■ Testo, ki je višje od nadeva, nežno prepognemo čezenj.
■ PREMAZ. Jajce in žličko mleka blago stepemo. Z mešanico premažemo prepognjeno testo.
■
Listnata pita z gobami, sirom in jajci na oko se peče 30–35 minut. Da se zlato obarva.
Serviranje
Listnata pita z gobami, sirom in jajci na oko se prileže s sezonsko (mešano) listnato solato.
Sorodni recepti
Listnata pita z gobami, sirom in jajci na oko
Kuharski leksikon
■ Pečeno listnato testo je rahlo in krhko, če ga med obdelavo ohranimo karseda hladnega. S čim krajšim razmakom med začetkom priprave in začetkom peke. Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene.
Porcija jedi vsebuje pribl. 415 kalorij.
■
Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst (gozdnih) gob, tem boljša jed. Ob slabi gobarski sezoni gozdne gobe kombiniramo z gojenimi. Gobe so okusnejše, če jih pripravimo na zob, al dente. Gobje jedi so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika. Izjema so le nekatere marinirane gobje jedi oziroma solate.
■
Jurčke, lisičke, mavrahe in druge divje gobe generalno najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo, česnom, oljčnim oljem*, pehtranom, peteršiljem, porom (beli del), rožmarinom, sojino omako, šalotko*, timijanom* ali/in z žajbljem.
■
Pekorino je ime družine italijanskih trdih sirov iz ovčjega mleka. Glede na področje proizvodnje poznamo štiri različice:
pecorino Romano, pecorino Sardo, pecorino Toscano in
pecorino Siciliano. Sir ima v vsaki italijanski pokrajini drugačen okus, ki se razlikuje tudi glede na starost sira.
■
Do 8 let star balzamični kis je kis, 8-12 let star je začimba, 12-15 let star je delikatesa, nad 15 leta star balzamični kis pa je le za najboljše prijatelje.
Opozorila
■ Če je le mogoče, kupimo listnato testo z maslom. Industrijske različice vse pogosteje vsebujejo margarino ali manj vredna olja.
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo. Če jih je premalo, gozdne kombiniramo z gojenimi.
■ Gobe so težko prebavljivo živilo, zato jih uživamo v manjših količinah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
listnata pita z gobami, sirom in jajci na oko (izvirno:
cheesy mushroom tart with eggs)
Anna Chwistek, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri
Anna Chwistek