Priprava
■ Paradižnike narežemo na tanka kolesca. Posušimo jih na papirnatih kuhinjskih brisačah. Podobno narežemo in posušimo mocarelo.
■ Pečico, v kateri pustimo klasičen pekač, ogrejemo na 220 stopinj.
■ Listnato testo razvaljamo na kosu peki papirja v obliki pravokotnika. Debelega pribl. 3 mm.
■ Pribl. 1 cm od roba testo z ostrim nožem zarežemo po vseh straneh. A pazimo, da testa ne prerežemo. Testo nekajkrat prebodemo z vilicami. Premažemo ga z gorčico. Me mažemo je po mestih, kjer smo testo prebodli.
■ Baziliko osmukamo in narežemo na rezance.
■ Po testu položimo mocarelo. V enem sloju in do zarezanega dela. Potresemo jo z baziliko, po siru pa položimo narezane paradižnike. Začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Vse skupaj izdatno pokapljamo z olivnim oljem.
■ Jajce blago razžvrkljamo in z njim premažemo zarezani rob testa.
■ Iz ogrete pečice vzamemo vroč pekač. Nanj preložimo obloženo testo s papirjem vred. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 20 minut.
Serviranje
Vročo pito pokapljamo z olivnim oljem, potresemo z baziliko, narežemo in nemudoma ponudimo.
Listnata paradižnikova pita z mocarelo ali
pita z maslenim testom, paradižnikom in mozzarello je lahko topla predjed (za 8) ali lahka samostojna jed 4). K piti lahko ponudimo izbrano sezonsko solato.
Nadomestek
■ Pikantno dijonsko gorčico lahko nadomestimo z nekaj žlicami katere od številnih različic goste
paradižnikove omake ali pa jo premažemo z
domačo paradižnikovo mezgo.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus. Ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Mocarelo lahko potresemo tudi s kaprami, z narezanimi olivami ali/in z naribanim parmezanom.
■ gl.
nasveti, ideje
Nasveti
■ Listnato testo naj bi bilo rahlo in krhko. Oboje dosežemo tako, da testo med pripravo ohranimo kar se da hladno.
■ Ko izbiramo vrhunski paradižnik, segajmo po italijanskih sortah
San Marzzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino.
Pojasnila
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (
burrata). Kakovostno mocarelo lahko uživamo samo, kot desertni sir, sicer pa je nepogrešljiva sestavina številnih lazanj, pic, solat in (gratiniranih)
testenin.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic, s kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, nekoliko pikantnejšega okusa od klasične rumene gorčice, ki ni ustrezen nadomestek. Naprodaj je v večjih trgovskih središčih.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na klinčke in meto.
Različice
Ideje
mocarela (številne ideje)
■ Paradižnik najbolje odišavljamo/začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom, čilijem, črnim poprom*, drobnjakom, kisom* (zlasti balzamičnim, šerijevim, vinskim), majaronom, meto, origanom, pehtranom, peteršiljem, soljo*, timijanom in/ali žafranom.
Opozorila
■ Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
■ Listnato testo režemo s tankim, zelo ostrim nožem ali z zelo ostrim kolescem. Če pripomoček ni zadosti oster, posamezne plasti testa stlačimo, zaradi česar med peko ne narašča kot bi moralo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
listnata paradižnikova pita z mocarelo ali
pita z maslenim testom, paradižnikom in mozzarello (izvirno: tart s rajčicama i mozzarellom)
Monika Topalko, z bloga
sweet sensation (hrv., angl.; druga fotografija)
■ številni različni viri
Monika Topalko