Predpriprava
Listnato testo odtajamo po navodilu z ovitka.
Priprava
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
■ Panceto narežemo na tanke rezine, te pa na kockice.
■ Paradižnike očistimo in narežemo na tanka kolesca.
■ Češnjevce očistimo in razpolovimo.
■ Pečico ogrejemo na 200 ºC.
■ Odtajano testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Testeni pravokotnik naj meri pribl. 22x32 cm, testo pa naj bo tanko kake 3 mm. Testo prenesemo v pekač, potem pa ga z vilicami dokaj na gosto prešpikamo. Dober centimeter od roba z ostrim nožem zarežemo po vsej širini in dolžini testa, a ga ne prerežemo (!).
■ Po testu (ne po okviru!) nekoliko prekrivno položimo narezane paradižnike. Mednje položimo razpolovljene češnjevce, vse skupaj pa potresemo z nakockano panceto. Zelenjavo varčno posolimo (slana sta feta in panceta) in izdatneje začinimo s sveže mletim ali strtim poprom. Po vrhu nadrobimo feto, nazadnje pa potresemo vejice timijana.
■ Pekač za pribl. 20 minut položimo v ogreto pečico. Da se rob testa napihne in zlato rjavo obarva.
■
Bazilikino vinaigretsko omako pripravimo tik pred koncem pečenja pite.
■ Pečeno pito predenemo na leseno desko, na kateri jo narežemo. Lahko trikrat po širini in štirikrat po višini. Pito izdatno pokapljamo s solatnim prelivom, nazadnje pa jo potresemo z bazilikinimi lističi.
Serviranje
Listnata paradižnikova pita s feto je preprosta, hitro pripravljena jed za zajtrk, malico, za toplo predjed (za 4–6) ali za lahko samostojno jed (za 2). K piti lahko ponudimo (mešano) listnato solato.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
■ Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
■ Jed je rahla in krhka, če listnato testo med pripravo ohranimo karseda hladno. Pomeni, da ga razvaljamo, obložimo in položimo v pečico karseda hitro.
Pojasnila
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi
zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega mleka. Njen okus je pikanten, od blagega do ostrega.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je
materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični
vrtni timijan (Thymus vulgaris).
Različice
Ideje
Improvizirajmo. Paradižnik najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko* (zlasti z rdečo in z limonsko), drobnjakom*, koprom, koriandrom, majaronom, meto, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom*.
Opombe
Italijani sušijo številne vrste pancete (pancetta), ki se razlikujejo po začimbah ali/in zeliščih, s katerimi slanino natrejo pred sušenjem.
Opozorila
Industrijsko listnato testo proizvajajo z belo moko, ki jo uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. In z margarino (čeprav je sinonim zanj
masleno testo), ki vsebuje do 35 % škodljivih trans maščobnih kislin.
Zanimivosti
Feta je od l. 2002 sir z zaščitenim geografskim poreklom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
listnata paradižnikova pita s feto (izvirno:
hierloom tomato tart),
Gaby Dalkin, z bloga
what’s Gaby cooking, foto
Matt Armendariz
■ številni različni viri