Priprava
■ Pripravimo
zelenjavno osnovo, če je nimamo na zalogi. Pripravljeno ohranimo vročo.
■ Lisičke očistimo s kuhinjskim čopičem ali/in s papirnato brisačo. Očiščene natrgamo na večje koščke. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice, peteršilj pa osmukamo in grobo sesekljamo; potrebujemo ga 0,6 dl.
■ V loncu razpustimo maslo, na katerega stresemo 500 g lisičk, čebulo in peteršilj. Vse skupaj počasi pražimo kakih 6 minut, med pogostim mešanjem. Da tekočina izpari. Prepražena živila potresemo z moko (gl.
nadomestek), potem pa vse skupaj pražimo še 1 minut, med mešanjem. Tedaj prilijemo vročo zelenjavno osnovo, zavremo, vse skupaj pa počasi kuhljamo 20 minut.
■ JUŠNI VLOŽEK. Lisičke očistimo in natrgamo. V ponvici segrejemo olje, na katerem lisičke prepražimo s česnom, da ostanejo
na zob (al dente). Prepražene začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Za 2 žlici peteršilja grobo sesekljamo.
■ V lonec prilijemo smetano, juho pa začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Močno jo segrejemo (zavreti ne sme!), odstavimo in gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom ali v multipraktiku. Juho na hitro segrejemo.
Serviranje
Vroča
lisičkina kremna juha se nalije v ogret jušnik ali v ogrete jušne skodelice. Po njej se razdelijo prepražene lisičke, vsaki porciji pa dodamo tudi po pol žlice izbranega oljčnega olja. Nazadnje vse skupaj potresemo s peteršiljem.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Komur moka v juhi ni blizu, skupaj z zelenjavno osnovo v lonec doda na kockice zrezan krompir ali dva manjša. Če je potrebno, čas kuhanja podaljšamo za kakšno minuto, da se krompir zmehča.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Celo tedaj, ko jed ob koncu priprave izdatno potresemo s peteršiljem, ni bojazni, da bi prekrili vonj/okus drugih zelišč/začimb. Njihov vonj/okus celo okrepi.
■ Pranju lisičk se po možnosti izognemo. Zato, ker med pranjem izgubijo del značilne arome, postanejo pa tudi vodene. Gobe očistimo s kuhinjskim čopičem ali s krtačko ali s papirnato brisačo. Zelo umazane le na hitro oprhamo s hladno vodo.
Različice
gl.
gobova juha (številne
različice);
gobova kremna juha (številne
različice); številne
jedi z lisičkami; številne
kremne juhe ipd.
Ideje
gl. lisička (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje);
zelenjavna osnova (številne
ideje)
Opombe
Lisičke so zaradi barve, strukture, oblike in okusa za mnoge dobrojedcem najboljše gobe sploh. Na splošno pa velja, da je vsaka gobja jed še boljša, če vsebuje več različnih vrst gob.
Opozorila
Lisičke praviloma pripravljamo pri nizki temperaturi, sicer postanejo trde.
Zanimivosti
Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine. Poleg tega vsebujejo gobe lecitin, tipično sestavino živil živalskega izvora. Zato gobe včasih imenujemo tudi
gozdno meso.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lisičkina kremna juha (izvirno: creamy chanterelle soup)
Darre Goldstein, s portala
FOOD REPUBLIC
■ številni različni viri