Priprava
■ (Za pribl. 3,6 dl sirupa). V kozici pristavimo vodo, sladkor in citronsko kislino. Segrevamo med mešanjem, da se sladkor stopi. Ni potrebno, da voda zavre. Odstavimo in ohladimo na sobno temperaturo.
■ Lipove cvetove temeljito pregledamo in odstranimo žuželke. Nikoli jih ne peremo, ker odplaknemo veliko okusa. S škarjami ločimo cvetove od zelenkasto rumenkastih listov. Potrebujemo 3 dl očiščenih.
Citronsko kislino lahko nadomestimo s sokom 1–2 limone. Glede na njihovo kislost. Z limonovim sokom pa skrajšamo rok uporabe sirupa. Gl. tudi shranjevanje.
■ Cvetove stresemo v steklen kozarec ali v steklenico s širokim vratom (5–6 dl). Prelijemo jih s sladkornim sirupom. Premešamo, da cvetje potone. Kozarec/steklenico zapremo in jo položimo v hladilnik za 48 ur. Po 24 urah cvetove premešamo.
■ Cvetove dobro premešamo, vse skupaj pa precedimo skozi zelo fino cedilo. Cvetove v cedilu dobro ožamemo s pomočjo hrbtne strani žlice. V njih je veliko arome.
■ Precejeni sirup še enkrat precedimo. Tokrat skozi cedilo, obloženo z gazo. Sirup nalijemo v temeljito oprane stekleničke. Dobro jih zapremo.
Lipov sirup hranimo v (hladni) kleti ali v hladilniku.
Serviranje
Lipov sirup je široko uporaben. Najbolj preprosto ga mešamo z vodo ali s sodavico. Ker je prevej sladek in aromatičen, v razmerju 1 : 10–12. Brizg sirupa se prileže v brizgancu (
špricer), z rezino limone in z ledenimi kockami. Z njim lahko odišavimo številne mešane pijače.
Sirup lahko pokapljamo po
palačinkah, po
cesarskem pražencu in po
vafljih. Z njim lahko odišavimo nekatere
kreme za torte, kolače in kolačke (
cupcakes), sladolede in
panakote.
Shranjevanje
Lipov sirup se obdrži na hladnem do 6 mesecev. Ko steklenico iz kleti enkrat odpremo, jo hranimo v hladilniku. Sirup, pripravljen z limonovim sokom, ima krajši rok trajanja. Najbolje, da ga nalijemo v modelčke za ledene kocke. In zamrznemo. Kocke shranimo v vrečko, ki jo položimo v zamrzovalnik.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Lipa oziroma lipovec je visoko drevo, ki zraste celo do 40 m. Ločujemo med lipo in lipcem (in križanci). Ne ločujeta se po spolu, ampak gre za dve samostojni drevesni vrsti. Lipa ima na enem peclju 3–5, lipovec pa 5–10 cvetkov. Pridni nabiralci nabirajo lipo (maja), zamudniki pa lipovca (junija).
Lipove cvetove nabiramo, kmalu po odprtju. Ponavadi zaznamo vonj še preden vidimo drevo.
■ Citronka je trgovsko ime za citronsko kislino (E330), šibko organsko kislino, po sestavi podobno vitaminu C. Vsebujejo jo citrusi, uporabljamo pa jo pri pripravi sadnih kup in napitkov, pa tudi kot naravni konzervans.
Opozorila
Beli sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi
tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lipov sirup ali
sirup iz lipovih cvetov (izvirno:
linden flower syrup)
Ursula Schersch & David, z bloga
Little Vienna
■ številni različni viri
Ursula Schersch