Predpriprava
■ LINŠKE OČI, ORIGINALNI AVSTRIJSKI RECEPT (za 32 sendvič keksov). Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. S hrbtno stranjo konice noža.
■ V veliki skledi mešamo maslo sobne temperature 1–2 minuti pri srednji hitrosti. Z ročni ali z namiznim električnim mešalnikom.
■ Dodamo sladkor in mešamo, da se poveže z maslom. Vmešamo rumenjake, da se povežejo. Prilijemo limonov sok ter dodamo sol, cimet in semena vanilje. Na hitro premešamo.
■ Moko in mandljevo moko presejemo na masleno mešanico. Mešamo pri nizki hitrosti, da dobimo gladko testo.
Avtorica pove, da se ta recept že desetletja prenaša iz roda v rod. Zato je dodobra preizkušen, dopolnjevan in odličen.
■ Testo razdelimo na 2 polovici. Oblikujemo ju v hlebčka, ki ju sploščimo v diska, debela pribl. 2,5 cm. Tesno ju ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Vsaj za 1 uro, pa vse do 2 dni.
Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem ali s silikonsko podlago. Pečico segrejemo na 175 stopinj.
Če med valjanjem testa pritiskamo premočno, se testo trga. Izvirnim modelčkom so zelo podobni tile pri nemškem Amazonu.
■ Delovno površino rahlo pomokamo. Prvi kos testa nežno (!) razvaljamo pribl. 6 mm debelo. Z modelčki (premer pribl. 5 cm) izrežemo piškote. V polovico izrežemo poljubne like na sredini; kakor na fotografijah.
■ KAKO SPEČEMO ORIGINALNE LINŠKE KEKSE? Piškote preložimo v pekač, med njimi puščamo 2,5–5 cm razmaka. Pečemo jih 9–10 minut.
Kako spečemo originalne linške kekse
■ Ostanke testa na hitro pregnetemo, oblikujemo v disk, zavijemo in položimo v hladilnik.
■ Ko so piškoti videti suhi, jih vzamemo iz pečice. 5 minut jih hladimo v pekaču. Nato jih predenemo na rešetko / mrežico in ohladimo na sobno temperaturo.
Pozor! Če drugo etapo piškotov pečemo na pekaču od prve, ga ohladimo. Preden nanj zložimo testene piškote.
■ Proti koncu pečenja razvaljamo naslednji kos testa. Izrežemo piškote. A pozor: položimo jih na ohlajen (!) pekač. Spečemo jih podobno kot prvi pekač. Če ostane še kar testa, ga razvaljamo in oblikujemo kot predhodnega.
■ Polno polovico ohlajenih piškotov namažemo z izbrano marmelado. Lahko kombiniramo pol ene in pol druge. Na marmelado zalepimo kekse, ki so izrezani na sredini. Kdor želi, po piškotih preseje sladkor v prahu.
Serviranje
Linške oči, originalni avstrijski recept so tradicionalni praznični piškoti. K skodelici čaja ali kave. Pa tudi kar tako, kot zaključek prazničnega obroka.
Shranjevanje
Ne gre le za vprašanje, kako spečemo originalne linške kekse ampak tudi, kako jih shranjujemo. Kekse lahko hranimo v tesno zaprti (pločevinasti) škatli do 7 dni pri sobni temperaturi. Ohlajene pečene piškote lahko
zamrznemo. Nepotresene zavijemo v prozorno folijo, vsakega posebej. Zavite razdelimo v posodice ali vrečke za zamrzovanje. V zamrzovalniku jih lahko hranimo do 3 mesece. Odmrznemo jih v 60 minutah pri sobni temperaturi. Tudi
testo lahko zamrznemo. Tesno ovitega v prozorno folijo položimo v (zip) vrečko. V zamrzovalniku ga lahko hranimo do 3 mesece. Večer pred uporabo ga položimo v hladilnik.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Linške oči, originalni avstrijski recept, tudi avtorsko praznično darilo
■ Linški piškoti
veljajo za tradicionalno božično klasiko že stoletja. A jih pripravljamo tudi med letom. Na veselje bližnjih. So masleni, mehki in nežne teksture, zlepljeni z marelično ali jagodovo marmelado. S priokusom vanilje. Linško testo je pogosto drugo ime za krhko testo. Včasih je sinonim za krhko testo z mletimi orehi, mandlji ali lešniki. Testo z mletimi oreški včasih imenujemo tudi temno krhko testo ali temno linško testo.
En vaniljev strok lahko nadomestimo s 1/2 žličke vanilije v prahu ali z 1 žličko paste.
Avstrijci marelični marmeladi tradicionalno primešamo 1–2 žlici temnega ruma.
■
Živila natehtamo točno po receptu. Izogibamo se povečevanju količine moke. Tudi delovno površino pomokamo čim tanjše pred valjanjem. Še bolje, če testo razvaljamo med dvema listoma peki papirja. Z dodajanjem moke dobimo suhe in drobljive piškote.
■
Krhko testo vsebuje veliko masla, zato ohlajeno testo postane mehko, če ga predolgo valjamo. Zato delamo v serijah. Razvaljamo del testa, drugega pa hranimo v hladilniku. Če se testo ali piškoti zmehčajo, jih položimo v hladilnik za krajši čas.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■ Pri nas
je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje. Lahko ga kombiniramo z muškatnim oreščkom.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Za krhko testo uporabljamo moko, ki vsebuje manj kot 11 % beljakovin. Ta ima šibke glutenske vezi, zato testo ni prožno.
■
Linški keksi (Linzer augen) so nastali iz znamenite avstrijske linške torte (
Linzertorte). Ki je neke vrste krhka pita, doma v mestu Linz, glavnem mestu zvezne dežele Zgornje Avstrije. Najstarejši znani zapis o linški torti sega v davno l. 1653. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa. Za linške kekse uporabljamo isti recept kot za torto. Spremeni se le oblika. Izvirni recept zapoveduje mandlje ali lešnike in jagodov džem. Danes poznamo številne različice, po testu in po nadevu.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
En keks vsebuje pribl. 135 kalorij.
■ Rafinirani sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi
tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin že davnega l. 1957. Dr. Robert Lustig je dokazal, da že z 9-dnevno dieto brez sladkorja opazno izboljšamo svoje zdravje. Avtor trdi, da sladkor ni škodljiv zaradi kalorij, ampak zaradi napora za metabolizem.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
linške oči, originalni avstrijski recept ali kako spečemo originalne linške kekse (izvirno:
linzer cookies /orginal austrian recipe/)
Sabine Venier, z bloga
ALSO THE Crumbs PLEASE
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Sabine Venier
■ gl.
VIDEO
Sabine Venier