Priprava
■ KRHKO TESTO. Moko in sol presejemo na delovno površino. Dodamo sladkor, potem pa še na lističe zrezano hladno maslo. Maslo sekljamo med ostale sestavine toliko časa, da so vidni samo drobni koščki masla. Zdaj z dlanmi vse skupaj ugnetemo v testo, v katerem ni vidnih koščkov masla.
■ Testo predenemo v posodo mešalnika. Prilijemo hladno vodo in mešamo, da dobimo gladko testo. Oblikujemo ga v disk, ovijemo v prozorno folijo in položimo v zamrzovalnik za 15 minut.
■ Pečico ogrejemo na 210 °C.
■ Ohlajeno testo razvaljamo med dvema listoma peki papirja. Razvaljano testo predenemo v model za pito (27 cm; gl.
VIDEO). S prsti ga nežno pritisnemo na dno in ob obod. Po dnu ga dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Testo obložimo z alu folijo in obtežimo s plastjo suhega fižola ali riža. Model položimo v ogreto pečico za 18 minut. Da se testo zlato obarva.
■ LIMONOVA KREMA. Rumenjake nalijemo v skledo.
■ Limonovo lupinico drobno naribamo, limone pa ožamemo.
■ V manjši kozici zmešamo sladkor, jedilni škrob in sol. Prilijemo vodo in gladko zmešamo. Pristavimo in med nenehnim mešanjem zavremo. Temperaturo znižamo, vsebino pa med mešanjem kuhamo 3 minute, da se zgosti.
■ Kozico odstavimo. Žlico mešanice stresemo na rumenjake in vse skupaj gladko razmešamo. Zatem mešanico nalijemo v kozico. Pristavimo in med mešanjem zavremo te kuhamo le nekaj sekund.
■ Kozico odstavimo. Vanjo stresemo zmehčano maslo in limonovo lupinico. Prilijemo limonov sok, premešamo, da se maslo stopi in ohladimo.
■ Pečeno testo ohladimo.
■ MERINGA. Ko se testo in krema ohladita, beljake s ščepcem soli na pol stepemo. Nato jim med stepanjem postopoma primešamo sladkor, da dobimo čvrst beljakov sneg.
■ Ohlajeno limonovo kremo enakomerno nanesemo na ohlajeno testo. Po kremi pa razmažemo beljakov sneg, ki ga s paleto valovito oblikujemo. Model položimo v ogreto pečico za 6 minut. Da se meringa zlato obarva in postane hrustljav.
■ Pečeno limonovo pito z beljakovim snegom v hladnejšem prostoru hladimo 2–3 ure.
Serviranje
Ohlajena (gl.
opombe)
limonova pita z beljakovim snegom je nared za rezanje in serviranje.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Gl. tudi
opozorila.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Četrtino moke nadomestimo z mandljevo ali z lešnikovo moko. Pomeni, da mandlje/lešnike v intervalih zmiksamo v prah.
Nasveti
Beljakov sneg nam lepo uspe, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja. Če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
Pojasnila
■ Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot Gustin.
■ Navadne limone imajo malo pešk, lupino z drobnimi luknjicami in veliko soka, debelokožne pa imajo manj soka in jih gojijo predvsem zaradi lupinice.
Različice
Ideje
gl. krhko test (številne
ideje); limone (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
Opombe
■ Pita na fotografiji je bila narezana (pre)kmalu po pečenju. Zato se krema nekoliko razliva. Kar pa ne škodi okusu.
■ Limonovec, ki zraste 3–6 m. Ob ugodnih vremenskih razmerah obrodi dvakrat letno. Cvete spomladi, cvetenje pa traja najmanj 2 meseca.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
■ Limone v povprečju vsebujejo le 57 % užitne snovi, preostalo so lupina in peške. Sok predstavlja 40–50 % sadeža in vsebuje do 8 % citronske kisline, okoli 3 % sladkorja in veliko vitaminov, zlasti vitamina C.
■ Ime
limona k nam prihaja iz italijanskega in nemškega
limone. Ta pa korenini v perzijski besedi
limun.
Viri
■ dopolnjen recept
limonova pita z beljakovim snegom, meringo (izvirno:
lemon meringue pie)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters
Meike Peters