Priprava
■ LIMONOVA KREMA (za pribl. 250 g kreme). Limono dobro operemo in posušimo s papirnato brisačo. Drobno naribamo polovico limone. Nato limono razpolovimo in ožamemo. Sok precedimo.
Recept je zamenjan s kakovostnejšim aprila 2023.
■ Pripravimo vodno kopel. Na katero se prilega domači kotliček / skleda.
■ Čist kozarec za vlaganje s pokrovčkom položimo v pečico. Segreto na 80 stopinj.
■ V kotliček / skledo ubijemo jajci. Dodamo sladkor in vanilijev sladkor in dobro zmešamo z metlico. Posodo položimo nad vodno kopel, vsebino pa stepamo 1–2 minuti.
■ Prilijemo limonov sok in dodamo limonovo lupinico. Stepamo kakih 5 minut, da se začne mešanica zgoščati.
Kdor želi bolj kislo kremo, uporabi sok 2 limon. Spodnji čas kuhanja podaljša za 5 minut. Bolj kisla krema je primerna za spremljavo drugih sladic.
■ Maslo narežemo na kockice, ki jih postopoma vmešamo. Ko se prva kockica masla stopi, dodamo naslednjo. In tako do konca. Kremo kuhamo vsega skupaj še kakih 10 minut. Med mešanjem in stepanjem, da se zgosti.
■ Kuhano kremo odstavimo. Nalijemo jo v vroč kozarec, ki ga tesno zapremo. Ovitega v večjo brisačo ali staro odejo pustimo, da se krema ohladi. Na sobno temperaturo.
■ Ohlajeno kremo shranimo v hladilnik.
Serviranje
Limonova krema je lahko samostojna sladica. Ali dodatek / sestavina številnih drugih sladic: tort, kolačev, palačink, krofov, keksov ipd. Gl.
nekaj receptov.
Shranjevanje
Kremo lahko hranimo v hladilniku do 14 dni. Tako, da lahko mirno uporabimo dvojne sestavine.
Sorodni recepti
Limonova krema
Kuharski leksikon
■
Limonovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3-6 m višine. V ustreznem podnebju rodi 2x letno, na posameznem drevesu pa zraste 600-800 plodov letno. Pri povprečni limoni je pribl. 43 % lupine in pešk. 40-50 % je soka, ki vsebuje do 8 % limonske kisline. Pri različnih sortah limon zaznamo različen vonj pri lupinici ter različen okus in stopnjo kislosti pri soku.
Zdrava limona ima svetlo, čvrsto in nekoliko sijočo lupinico. Na otip je čvrsta, prerezana pa razkošno diši po limoni.
■
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
■
Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane. Znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli/100 g.
Limonova krema
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
limonova krema (izvirno:
lemon curd – krem od limuna)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović