Priprava
■ LIMONOV TIRAMISU – LIMONOV SIRUP. Limono olupimo, samo rumeni del.
■ V kozici zavremo vodo, sladkor ter limonov sok in lupinico. Kuhamo nekaj minut, odstavimo in ohladimo na sobno temperaturo.
Pri kuhanju kreme smo pozorni, saj vse skupaj traja le nekaj minut. »Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja deserta, čez noč.
■ LIMONOVA KREMA (različica s celimi jajci, gl.
kuharski leksikon). V kozici zmešamo rumenjake, sladkor ter drobno naribano limonovo lupinico in sok. Pristavimo in zavremo med nenehnim mešanjem z metlico. Nadaljujemo z mešanjem (!) in kuhamo, da se zgosti v kremo.
■ Odstavimo, dodamo maslo sobne temperature in gladko zmešamo. Da se maslo stopi. Kremo postrgamo v skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Limonovo lupinico drobno naribamo. Rumenjake, polovico sladkorja, limonov sok in lupinico penasto stepemo.
■ Beljake in preostali sladkor stepemo v čvrst beljakov sneg.
■ Maskarponeju sobne temperature primešamo rumenjakovo mešanico. Nato postopoma in nežno (!) vmešamo beljakov sneg.
Desert lahko sestavimo v 10–14 kozarcih ali v večjem in globljem štirioglatem pekaču (30x25 cm).
■ SESTAVLJANJE. Polovico keksov na hitro pomakamo v sirup in polagamo v kozarce / pekač. Po vrhu razdelimo / razmažemo 1/2 maskarponejeve kreme.
■ Limonovo kremo nadenemo v dresirno vrečko. Polovico jo nabrizgamo po maskarponejevi kremo. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Limonov tiramisu preložimo v hladilnik. Čez noč se sestavine prepojijo in ohladijo.
Serviranje
Ohlajen
limonov tiramisu je resnično osvežujoč desert.
Sorodni recepti
Osvežujoč limonin tiramisu
Kuharski leksikon
■
Limonovo kremo lahko pripravimo s celimi jajci. V kozici pristavimo 140 g sladkorja, 50 g masla, sok 2 limon in naribano lupinico 1 limone. Nikar v emajlirani posodi (!). Pristavimo pri srednji temperaturi in zavremo med nenehnim (!) mešanjem z metlico. Ko se zgosti, jo odstavimo. Pravilno kuhana prevleče žlico. Ohlajeno lahko hranimo v tesno zaprtem steklenem kozarcu v hladilniku do 7 dni.
Limonov tiramisu
Limone so v vsaki sestavini tega tiramisuja. Piškote pomakamo v limonov sirup. Maskarponejevo kremo izboljšamo z limono, pa še limonova krema.
■
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtovih lončkih.
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
■ Zdi se,
da je bil tiramisu prvič pripravljen po l. 1960. Pred tem v kuharskih knjigah ne najdemo recepta. V italijanščini je prvič natisnjen l. 1980, v angleščini pa 2 leti pozneje. Nekateri viri recept za tiramisu pripisujejo Robertu Linguanottu, slaščičarju in lastniku restavracije
Le Beccherie v Trbižu (
Tarvisio). Rojstni dan naj bi bil 24. december 1969. Po drugih virih so tiramisu domnevno prvič pripravili l. 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo knjigo
Tiramisù. Storia, curiosità, interpretazioni del dolce italiano più amato (2016) posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči (San Canzian d'Isonzo), blizu slovenske meje. Že v petdesetih letih 20. st.
Limonov tiramisu
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
limonov tiramisu ali
osvežujoč limonin tiramisu (izvirno: limun tiramisu)
Milica Šumaković, z bloga
Milin kuvar (srb.)
■ številni različni viri
Milica Šumaković