Priprava
■ Podolgovat model za kruh (30x10 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 160 stopinj.
Posušene borovnice povaljamo po moki. Stresemo jih v gosto cedilo in otresemo odvečno moko. Da se bolj enakomerno razdelijo po testu in ne potonejo.
■ Borovnice preberemo, zamrznjenih ne odmrzujemo (!).
■ Moko presejemo s pecilnim praškom in z mleto soljo.
■ Maslo sobne temperature penasto stepemo s sladkorjem in burbon sladkorjem. Med nadaljnjim stepanjem vmešamo jajci, enega za drugim. Stepamo še toliko časa, da se sladkor stopi.
■ Vmešamo olje in limonov sok. Na vse naribamo limonovo lupinico, potem pa gladko vmešamo suhe sestavine. Prilijemo mleko in stepemo le še toliko, da se sestavine povežejo.
■ Borovnice stresemo na testo. Nežno premešamo s kuhalnico. Testo postrgamo v model, po vrhu ga poravnamo. Kolač pečemo 45–50 minut.
■ Pečen kolač preložimo na rešetko in ohladimo.
Glazuro lahko nadomestimo z drugo. Z mešanico 100 g sladkorja v prahu in 2 žlic limonovega soka.
■ GLAZURA. V skodelici gladko zmešamo sladkor v prahu in mleko. Primešamo jogurt. Kdor želi bolj gosto, doda še malo sladkorja. Kdor želi bolj redko, prilije kakšno kapljico mleka / jogurta ali limonovega soka.
■ Ohlajeni kolač prelijemo z glazuro po sredini. Strdi se že po nekaj minutah.
■ Kdor želi, kolač okrasi s tankimi rezinami limone in z borovnicami.
Serviranje
Ohlajeni
limonov kolač z borovnicami narežemo in ponudimo. S skodelico čaja, kave ali jogurta.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Biskvitni kolač je lahko skoraj vedno brez glutena. Glutensko moko preprosto nadomestimo z mešanico brezglutenskih mok. Z riževo, krompirjevo, koruzno in mandljevo npr. Nihče ne opazi razlike. Za osnovo mešanice pa ne smemo uporabiti moke izrazitega okusa. Kostanjeve ali čičerikine npr. Gl.
domača mešanica brezglutenskih mok.
■ Borovnice uvrščamo med naravno
funkcionalno hrano, vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Skupaj z lososom in špinačo jih uvrščamo med t.i.
naj hrano.
Pri nakupu borovnic izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Temnejši plodovi vsebujejo več zdravilnih učinkov.
■ Linška pita je ime dobila po avstrijskem mestu Linz. Recept zanjo je domnevno najstarejši zapis za kolač na svetu, datira pa v l. 1653. Recept so odkrili v kuharski knjigi grofice Ane Margarite Sagramosa, v samostanu Admont.
Opozorila
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
limonov kolač z borovnicami (izvirno:
limun kolač sa borovnicama)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović