Predpriprava
■ LIMONINI KEKSI - TESTO. Limonovo lupinico drobno naribamo. Limoni razpolovimo in ožamemo.
■ V veliki skledi zmešamo moko, sladkor in naribano limonino lupinico. Dodamo na lističe narezano hladno maslo. Suhe sestavine s prsti vtremo v maslo. Da dobimo grobo drobtinasto zmes.
■ Prilijemo rumenjaka in limonov sok ter ugnetemo gladko testo. Bolj mekega in blago lpeljivega. Po potrebi mu primešamo še žlico moke.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo nekoliko sploščimo. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 30 minut.
Priprava
■ Dva pekača obložimo s peki papirjem.
■ Večji list peki papirja blago potresemo z moko. Nanj položimo testo, ki ga pokrijemo z drugim listom peki papirja. Testo razvaljamo pribl. 5 mm debelo in z modelčki izrežemo želene oblike. Kekse sproti polagamo v pekača.
■ Pečico segrejemo na 180 °
■ Višek testa pregnetemo, oblikujemo v kroglo, ki jo podobno razvaljamo in izrežemo še nekaj keksov.
■ Limonini keksi se pečejo 15-20 minut. Da se zlato rumeno obarvajo.
■ Pečene kekse ohladimo na mrežici / rešetki. Pladen obložimo s peki papirjem.
■
BELA GLAZURA. Sladkor in limonov sok gladko razmešamo. Da dobimo gladko in gosto tekočo glazuro, ki se oprime keksov. Po potrebi dodamo kakšno kapljico hladne vode.
■ Vsak keks z zgornjo stranjo pomočimo v glazuro. Držimo, ga nekaj časa, da se glazura odcedi, potem pa ga položimo na pladenj. Podobno glaziramo vse piškote. Vsakega potresemo z malo naribane limonove lupinice. Počakamo, da se glazura povsem posuši; gl.
nasveti.
Serviranje
Limonini keksi ali
piškoti z limono se priležejo k skodelici čaja.
Shranjevanje
Limonini keksi se obdržijo nekaj dni. Zloženi v tesno zaprto pločevinasto škatlo. Med plast položimo lističe peki papirja. Kakšen dan dlje jih lahko hranimo v hladilniku.
Nasveti
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Limonini keksi
Različice
Ideje
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtovih lončkih
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Piškoti z limono
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
limonini keksi ali
piškoti z limono (izvirno:
keksi sa ukusom limuna)
Sanja Manasijević, z bloga
Knjiški Moljac u špajzu (srb.)
■ številni različni viri