Priprava
■ Pekač obložimo s peki papirjem.
■ Limonovo lupino drobno nastrgamo. Limone razpolovimo in ožamemo.
■ Pečico segrejemo na 220 °C.
■ LIMONOVA MASLENA KREMA. V kozici pristavimo in stopimo maslo. Dodamo sladkor, rumenjake ter sok in drobno nastrgano lupino 3 limon. Premešamo, zavremo, odstavimo in ohladimo.
■ BISKVITNO TESTO. V kotličku penasto umešamo rumenjake, polovico sladkorja in drobno nastrgano lupino 1 limone. Beljak stepemo v na pol čvrst sneg, potem pa stepanje nadaljujemo med dodajanjem preostalega sladkorja. Čvrst beljakov sneg nežno vmešamo v rumenjakovo zmes. Na vse skupaj presejemo moko in nežno premešamo. Testo nalijemo v pekač, po vrhu ga nekoliko zgladimo, potem pa pekač za 8 do 10 minut potisnemo na srednjo višino v segreti pečici.
■ Pečen biskvit zvrnemo s pekača. Pokrijemo za z navlaženim in ožetim prtičem ter ohladimo.
■ Z ohlajenega biskvita odstranimo peki papir, nato pa biskvit narežemo na 12 kvadratov približno enake velikosti. Namažemo jih z ohlajeno limonino kremo in zvijemo v roladice, ki jih na pladenj polagamo s spojem proti dnu.
Serviranje
Roladice potresemo s sladkorjem v prahu, na vsako položimo po pol kandirane češnje. Limonine roladice so dokaj nezahtevna in nasitna sladica.
Nadomestek
Limone lahko nadomestimo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel, pri tem pa pazimo, da se dno kotlička ne dotika vrele vode.
Triki
■ Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom stepanja.
■ Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
■ Če nam je zmanjkalo sladkorja v prahu, v električnem mešalniku drobno zmeljemo kristalni sladkor.
Pojasnila
■ Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
■ Barva jajčnega rumenjaka je odvisna od krme kokoši. Zato je napačno mnenje, da so kakovostna le tista jajca, ki imajo izrazito rumen rumenjak.
■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo.
Različice
Ideje
■ gl. biskvitno testo (številne
ideje); limone (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opozorila
■ Beli sladkor in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati. V tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.
Zanimivosti
■ Limone vsebujejo več sladkorja kot jagode.
■ Francoska beseda
biscuit je prvotno pomenila prepečenec oziroma dvakrat pečeno testo, kar je, dobesedno vzeto, tudi pravilno.
Viri
■ dopolnjen recept
limonine roladice iz knjige
Velika knjiga o peki, Teubner, Christian, Wolter, Annette,
Cankarjeva založba, Ljubljana 1986
■ številni različni viri