Krhko testo. Hladno maslo, zrezano na koščke, sladkor, jajce in vaniljev izvleček na hitro dobro premešamo. Postopoma, a na hitro ugnetemo moko, da dobimo gladko testo. Oblikujemo ga v hlebček, ovijemo v prozorno folijo in za 60 minut potisnemo v hladilnik.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 175 °C. ■ Spočito krhko testo razvaljamo, potem pa z njim obložimo plitev pekač za pite, s premerom 24 centimetrov. Pekač za 10 minut postavimo v segreto pečico; gl. nasveti. ■ Limonina krema. V kotličku zmešamo sladkor in škrobno moko. Dodamo limonin in pomarančni sok, drobno naribano limonino in pomarančno lupino, zmehčano maslo in sladko smetano. Pristavimo na plin (zelo nizka temperatura) in stepamo, da se krema zgosti; zavreti ne sme. ■ Kremo skozi gosto cedilo precedimo na pečeno testo v modelu, potem pa tega za 20 minut potisnemo nazaj v vročo pečico. ■ Žele pripravimo po navodilu z embalaže. ■ Fige očistimo in narežemo. ■ Pito vzamemo iz pečice in ohladimo. ■ Ohlajeno limonino pito obložimo z narezanimi figami in prelijemo z želejem.
Serviranje
Pito narežemo in ponudimo z malo figove omake. Limonina pita s figami ali pita z limonino kremo in figami je sočna, krhka in mehka poslastica.
Nadomestek
■ Testo, s tem pa tudi sladica, dobi zanimiv priokus, če 50 gramov moke nadomestimo z enako količino mletih orehov ali lešnikov. ■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo. ■ Žličko vanilijevega izvlečka nadomestimo s strženom, ki ga izpraskamo iz 5 centimetrov dolgega koščka vanilijevega stroka. ■ Limone lahko nadomestimo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Za kakovostno krhko testo uporabimo hladne sestavine, med gnetenjem pa imejmo hladne tudi roke. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo. ■ Krhko testo pripravljamo z namensko moko ali z mešanico pol ostre in pol mehke. Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša. ■ Krhko testo pred pečenjem obtežimo z rižem ali s suhimi stročnicami, da se med pečenjem ne napihne oziroma, da se na njem ne pojavijo mehurji. Ta pomožni kuharski postopek imenujemo slepo pečenje.
Triki
Če med gnetenjem ugotovimo, da je krhko testo postalo lepljivo, ga z večjim nožem nekajkrat prerežemo po dolžini in širini. Nato prerezane dele znova na hitro ugnetemo v testo.
Pojasnila
Jedilni škrob je pri nas bolj znan pod blagovno znamko Gustin in Majdina.
Med ljubitelji sadja uživajo fige posebno spoštovanje, saj uspevajo brez slehernih kemičnih ali drugih dodatkov. Gl. zdravilne lastnosti.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. ■ Belo moko in beli sladkor (gl. nadomestek) uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. ■ Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne lepiti. ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni) Fige uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Fige sprožajo bazično reakcijo in nevtralizirajo preobilje želodčne kisline, zaradi vsebovane glukoze in fruktoze, pa zmanjšajo željo po sladkarijah. Gl. tudi opombe.
Zanimivosti
Po svetu je znanih nad 700 vrst fig.
Viri
■ priprava Alenka Kodele, vodja slaščičarne hotel Perla, HIT Nova Gorica, članica slovenske državne kuharske reprezentance ■ fotografija Egon Kaše ■ številni različni viri
” Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne lepiti. “
” Po svetu je znanih nad 700 vrst fig. “
” Fige uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. “