Priprava
■ LIMONIN KOLAČ. Pravokoten, ozek pekač (30 cm) namažemo z 20 g masla.
■ Pečico segrejemo na 160 stopinj.
■ Maslo sobne temperature in sladkor penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem vmešamo rumenjake. Enega za drugim (!). Na to naribamo limonovo lupinico in presejemo moko s pecilnim praškom. Gladko premešamo.
■ Testo nalijemo v pomaslen model. Po vrhu ga zgladimo. Pekač položimo na sarednje vodilo v segreti pečici. Za pribl. 60 minut.
■ PRELIV. Limonov sok zmešamo s sladkorjem v prahu.
■ Pečen kolač vzamemo iz pečice. Zvrnemo ga na rešetko / mrežico in na gosto ter globoko prešpikamo z zobotrebcem. Kolač enakomerno pokapljamo s prelivom. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
Serviranje
Ohlajen
limonin kolač ali
limonov kolač narežemo na rezine. Lahko ga ponudimo s kepico sladoleda ali s stepeno sladko smetano.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
Nasveti
Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
Triki
Če nam zmanjka sladkorja v prahu, kristalni sladkor zmiksamo v multipraktiku / blenderju.
Limonin kolač, foto food from portugal
Pojasnila
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli. Limonin kolač, vedno z maslom, nikoli z margarino.
■
Poznamo več vrst masla.
Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane.
Slano maslo je maslo, ki na 100 gramov vsebuje 1,5 do 2 grama soli.
Čajno maslo je kakovostnejša različica masla.
Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Limonovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3-6 m višine. V ustreznem podnebju rodi 2x letno, na posameznem drevesu pa zraste 600-800 plodov letno. Pri povprečni limoni je pribl. 43 % lupine in pešk. 40-50 % je soka, ki vsebuje do 8 % limonske kisline. Pri različnih sortah limon zaznamo različen vonj pri lupinici ter različen okus in stopnjo kislosti pri soku.
Različice
■ Podobno lahko pripravimo limetin kolač.
Limonin kolač, foto food from portugal
Opombe
Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g / oseba.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Sladkor so v srednjem veku uvrščali med luksuzna živila. Bil je devetkrat dražji od mleka.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
limonin kolač ali
limonov kolač iz knjige
Kolači, Iz moje kuhinje, Weber, Anne-Katrin,
Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007, fotografija Schardt, Wolfgang
■ številni različni viri