Predpriprava
■ Preprost rožmarinov sirup. V kozici pristavimo vodo, sladkor in rožmarin. Pri srednji temperaturi zavremo in mešamo, da se sladkor stopi.
■ Kozico odstavimo. Pokrito pustimo 30 minut.
Priprava
■ Sirup precedimo skozi gosto cedilo. Limone ožamemo.
■ V vrču ali drugi ustrezni posodi zmešamo hladno vodo, limonov sok in rožmarinov sirup. Posodo pokrijemo, limonado pa za 60 minut položimo v hladilnik.
Serviranje
Limonada z rožmarinovim sirupom je dišeča, osvežilna in zdrava brezalkoholna pijača. Ohlajeno nalijemo na ledene kocke v vrču. Ali v stekleničke, ki jih v hladilni torbi odnesemo na piknik ali na bazen.
Nakup
Pri nakupu izbiramo limone, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj hranilnih snovi.
Nadomestek
■ Naravna limonada (in večina različic) je zdrav nadomestek za škodljive, presladkane industrijske (gazirane) brezalkoholne pijače.
■ Limone lahko nadomestimo ali kombiniramo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične. Pri Angležih je takšna pijača
limeade.
■ Vodo za limonado (ne za sirup) lahko nadomestimo z mineralno vodo ali s sodavico.
Nasveti
Limonada je poceni dobrota, ki ni prepovedana, je zdrava in ne redi. V poletnih mesecih imejmo v hladilniku vedno vrč vode, v katerega smo stisnili sok 1–2 limon. Pri limonadah ni potrebno pretiravati z limonovim sokom.
Triki
Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
Pojasnila
■ Limonada je v osnovi hladna ali topla pijača iz vode in limoninega soka. Po okusu še sladkorja ali drugega, bolj zdravega sladila. Limonado lahko pripravimo tudi z mineralno vodo ali s sodo. Klasičen dodatek so ledene kocke.
■ Pri povprečni limoni je pribl. 43 % lupine in pešk. 40–50 % je soka, ki vsebuje do 8 % limonske kisline. Lupino pogosto naribamo, uporabljamo kandirano (citronat), iz lupine pa izdelujejo tudi izvleček in pektin. Gl. tudi
opombe.
■ Rožmarin je priljubljeno sredozemsko zelišče nekoliko grenkega, trpkega in aromatičnega okusa, ki spominja na smolo, ter izrazitega in zelo prijetnega vonja. Kompleksnost arome rožmarina je posledica vsebnosti kar 1,5 do 2,5 % eteričnega olja. Intenzivnost njegovega vonja in okusa je odvisna od vrste tal, rastišča in podnebja.
Različice
gl.
limonada (številne
različice);
limonada z rožmarinom ipd.
Ideje
■ Limonada dvigne razpoloženje ter lajša depresijo in stres. Hribovci in popotniki limone še posebej častijo. Skozi luknjico v lupini posesan limonov sok je hitro delujoča in neverjetna osvežitev.
■
Preprost rožmarinov sirup si lahko v sezoni rožmarina pripravimo tudi za ozimnico. Po 30-ih minutah ga zavremo in vročega nalijemo v steklenice. Te dobro zapremo in ohladimo ovite v odejo ali/in veliko brisačo.
■ gl. hladne brezalkoholne pijače (številne
različice); limona (številne
ideje);
rožmarin (številne
ideje)
Opombe
■ Telo je ustrezno preskrbljeno z vodo, ko oddamo iz telesa enako količino vode, kot je sprejmemo. Vodo oddajamo s sečem (pribl. 1,44 l dnevno), s potenjem (5 dl), z dihanjem (5,5 dl) in z blatom (1,6 dl). Sprejemamo jo s pitjem (pribl. 1,44 l dnevno), s hrano (8,75 dl) in pri razgradnji ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob v celicah (3,35 dl).
■
Limonovec ali
citronovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3–6 m višine. V odgovarjajočem podnebju rodi dvakrat letno, na posameznem drevesu pa zraste 600–800 plodov letno. Gl. tudi
pojasnila.
Opozorila
■ Voda iz pipe je neprimerljivo cenejša od ustekleničanih voda. V večini mest je tudi bolj zdrava. Največ škodljivih nitritov vsebujejo naslednje ustekleničene vode (po vrsti):
Zala, Oda, Bistra, Julijana, Tiha, Evian, Izvir in
Dana. Nitritov ne vsebujejo (abecedno):
Jamnica, Jana, Miral, Radenska, Radin in
Tempel.
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zanimivosti
■ Največ limon pridelajo v Mehiki, Indiji, Iranu, Španiji in Argentini. Samo v Mehiki več, kot na Kitajskem, v Italiji, Turčiji in Grčiji skupaj.
■ Limonada je bila cenjena že v 17. st. Prvo prodajalno limonade je neki limonadar odprl leta 1630 v Parizu.
■ gl.
domača limonada (brezalkoholna mešana pijača brez limonovega soka)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
limonada z rožmarinovim sirupom (izvirno: rosemary lemonade)
Camille Styles, z bloga
CAMILLE STYLES
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Camille Styles