Priprava
■ 5–6 limon razpolovimo po širini. Po prerezanem delu nanesemo tanek sloj sladkorja. Limone s posladkano stranjo položimo na manj vroči del žara. Pečemo jih 6–8 minut, da sladkor karamelizira.
■ Karamelizirane limone hladimo 10 minut.
■ Limone ožamemo, sok pa nalijemo vrč. Dodamo preostali sladkor, prilijemo hladno vodo in mešamo, da se sladkor stopi.
■ Preostalo limono narežemo na kolesca, ki jih stresemo v drugi vrč; gl. tudi
izboljšanje. Nanje stresemo ledene kocke, čez katere nalijemo limonado.
Serviranje
Limonada s karameliziranimi limonami z žara mora med žejne, takoj ko je pripravljena.
Nadomestek
■ Limone lahko nadomestimo ali kombiniramo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične. Pri Angležih je takšna pijača
limeade.
■ Sladkor lahko nadomestimo z bolj zdravim medom.
Izboljšanje
Limonadi vse pogosteje dodajamo različna živila ali/in dišave, čeprav je vprašanje, če jo z vsemi tudi izboljšamo. Takšni dodatki so (abecedno): bezgovo cvetje, breskve, ingver, jagode, meta, rožmarin, sivka, timijan ipd.
Nasveti
Pri nakupu izbiramo limone, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino.
Triki
Z limonovim sokom osvežimo hladilnik. Iz hladilnika odstranimo neprijetno dišeča ali celo pokvarjena živila. Košček vate nakapljamo z limonovim sokom. Za nekaj ur ga položimo v hladilnik.
Pojasnila
■
Limonovec ali
citronovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3-6 m višine. V odgovarjajočem podnebju rodi dvakrat letno, na posameznem drevesu pa zraste 600-800 plodov letno.
■ Voda v našem telesu je topilo, transportno sredstvo, ohranja strukturo makromolekul, stabilizira celične membrane ter sodeluje pri toplotni regulaciji, ohranjanju homeostaze in telesnega volumna ter pri uravnavanju kislinsko-baznega ravnotežja. Gl. tudi
opombe.
Različice
gl. hladne brezalkoholne pijače (številne
različice);
limonada (številne
različice);
pečenje na žaru (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. limone (številne
ideje);
video recepti (številne
ideje)
Opombe
■ Limonada dvigne razpoloženje ter lajša depresijo in stres. Hribovci in popotniki limone še posebej častijo. Skozi luknjico v lupini posesan limonov sok je hitro delujoča in neverjetna osvežitev.
■ Limonada je poceni dobrota, ki ni prepovedana, je zdrava in ne redi. V poletnih mesecih imejmo v hladilniku vedno vrč vode, v katerega smo stisnili sok 1-2 limon. Pri limonadah ni potrebno pretiravati z limonovim sokom.
■ Mlačna limonada na tešče očisti jetra in ledvice.
■ Telo je ustrezno preskrbljeno z vodo, ko oddamo iz telesa enako količino vode, kot je sprejmemo. Vodo oddajamo s sečem (pribl. 1,44 l dnevno), s potenjem (5 dl), z dihanjem (5,5 dl) in z blatom (1,6 dl). Sprejemamo jo s pitjem (pribl. 1,44 l dnevno), s hrano (8,75 dl) in pri razgradnji ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob v celicah (3,35 dl). Gl. tudi
pojasnila.
Zanimivosti
■ Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj hranilnih snovi.
■ Limone v povprečju vsebujejo le 57 % užitne snovi, preostalo so lupina in peške. Sok predstavlja 40 do 50 % sadeža in vsebuje do 8 % citronske kisline, okoli 3 % sladkorja in veliko vitaminov, zlasti vitamina C.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
limonada s karameliziranimi limonami z žara (izvirno: limunada s roštilja) s portala
punkufer (hrv.)
■
fotografija food network ■ številni različni viri