■ Lignje očistimo (gl. opozorila), oprhamo pod tekočo hladno vodo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Lovke drobno sesekljamo. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Olive razkoščičimo in drobno narežemo. ■ Rožmarin osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V ponvi segrejemo 2 žlici olja, na katerem med občasnim mešanjem počasi prepražimo sesekljana čebulo in česen. Ko se čebula zmehča (obarvati se ne sme), dodamo sesekljane lovke. Vse skupaj med mešanjem pražimo 2 minuti. ■ V skodelici razžvrkljamo jajce. ■ V ponev primešamo drobtine, paradižnikov sok in 2 žlički sesekljanega rožmarina. Premešamo, odstavimo in dodamo narezane olive, razžvrkljano jajce, kis, sol, sveže mlet beli poper, kajenski poper (po okusu; gl. opozorila) in 1 do 2 žlici sesekljanega peteršilja. Premešamo. ■ Pečico segrejemo na 220 °C. ■ Z nadevom napolnimo posušene lignje. Spnemo jih z zobotrebci (gl. fotografija) in položimo v ognjevarno posodo. Prelijemo jih z oljem ter potresemo s soljo in sveže mletim belim poprom. Posodo za približno 20 minut potisnemo v segreto pečico; gl. opombe.
Serviranje
Lignji z nadevom iz lovk, čebule in drobtin so odlična malica ali samostojna jed, h kateri ponudimo po krhelj limone, blitvo s krompirjem, dober domač kruh in kozarec vina.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo s šalotko. ■ Balzamični kis lahko nadomestimo z rdečim vinskim kisom. ■ Žličko kajenskega popra (gl. pojasnila) lahko nadomestimo s 3/4 žličke strtega suhega čilija ali z 1 drobnim posušenim čilijem, za nekoliko blažjo različico s 1/2 žličke čilija v prahu, za bistveno blažjo različico pa s 1/2 žličke mlete rdeče paprike. ■ gl. ideje
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Za majhne lignje velja, da so najboljši takoj po ulovi. Večji so okusnejši, če sveže ulovljene pred pripravo očistimo in vsaj za 24 ur zamrznemo. ■ gl. okvirček
Pojasnila
■ Lignji so najokusnejši glavonožci; jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Še posebej okusni so pozimi. ■ Kajenski poper so istoimenski čiliji, pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (lat. Aframomum melegueta).
■ Lignje lahko pripravljamo po skoraj vseh receptih za sipo. In obratno. ■ gl. ligenj; sipa
Opombe
Nadevani lignji so pečeni, ko postanejo z nadevom vred čvrsti na dotik.
Opozorila
■ Pri čiščenju lignjev previdno izvlečemo vrečko s tekočino, ki ji pravimo črnilo. Če jo uporabimo kot barvilo, jo shranimo, sicer pa zavržemo. ■ Lignji, ki jih termično obdelujemo predolgo, postanejo trdi oziroma gumijasti. ■ Čebula je varovalno živilo, vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Kajenski poper uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni) gl. okvirček
Zanimivosti
Oljka je že več kot 8.000 let simbol življenja, moči in zdravja. V starem Rimu je bilo prepovedano kuriti oljčni les, olivno olje pa so imenovali tekoče zlato.
Viri
■ dopolnjen recept lignji z nadevom iz lovk, čebule in drobtin iz knjige Velika družinska kuharska knjiga, Berry, Mary, Založba Mladinska knjiga, Ljubljana 2001 ■ številni različni viri
” Pri nakupu svežih lignjev izbiramo tiste s prijetnim vonjem in z vlažnim mesom. “
Sorodni recepti
Lignji v solati
Lignji v solati so zelo okusna hladna predjed. S paradižnikom in črnimi olivami, lahko tudi s kuhanuimi ...
(5.00; 16 ocen)
Hobotnica v solati z belim fižolom
Hobotnica, kraljica morskih solat. Do mehkega (s)kuhana, z različnimi dodatki, pa s čim manj krompirja, ki je bil ...
(5.00; 5 ocen)
Hobotnica na žaru
Hobotnica na žaru je odlična morska jed, do katere združimo 3 kuharske tehnike. Na hitro blanširana, počasi ...
(5.00; 6 ocen)
Golaž z lignji
Nevsakdanja, primorska različica golaža, pri kateri enaki količini lignjev in čebule skuhamo z oljčnim oljem, z ...
(5.00; 10 ocen)
Marinirana hobotnica
Marinirana hobotnica so lovke hobotnice, skuhane v oljčnem olju v pečici (!). Skupaj s česnom, z limonovo lupinico, ...