■ V kozici pristavimo in zavremo vodo za blanširanje paradižnika. ■ Lignje očistimo (malo črnila prihranimo) in zrežemo na manjše koščke. ■ Slane sardele oprhamo od tekočo hladno vodo in drobno narežemo.
Priprava
■ Paradižnike za 20 sekund potopimo v krop, potem pa jih odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in zrežemo na kockice. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ V globlji ponvi segrejemo olivno olje, na katerem blago porumenimo sesekljan česen. Takoj dodamo narezane ignje, ki jih začinimo s soljo in sveže mletim poprom ter na hitro prepražimo. ■ Lignje zalijemo z vinom, ki ga med mešanjem povsem ukuhamo. Tedaj dodamo nakockan paradižnik, inčune in toliko vode (gl. izboljšanje), da prekrije vse sestavine. Zavremo, potem pa pokrito počasi kuhljamo 10 minut. ■ V ponev stresemo grah, dodamo prihranjeno črnilo, nato pa pokrito kuhljamo še toliko časa, da se grah zmehča. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Jed odstavimo in potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Serviranje
Lignji z grahom in paradižnikom so izvrsten ragu, h kateremu ponudimo (opečeno) polento, kuhan krompir ali kakšno drugo prilogo.
Nadomestek
■ Izven sezone so češnjevci edini kakovostni sveži paradižniki. ■ Slane sardele lahko nadomestimo z inčuni. ■ Vodo za zalivanje nadomestimo z ribjo osnovo.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Pri nakupu svežih lignjev izbiramo tiste s prijetnim vonjem in z vlažnim mesom. ■ Pri čiščenju lignjev previdno izvlečemo vrečko s tekočino, ki ji pravimo črnilo. Če jo uporabimo kot barvilo, jo shranimo, sicer pa zavržemo.
Pojasnila
■ Lignje uvrščamo med glavonožce, kamor spadajo tudi hobotnice in sipe, ter med mehkužce, kamor poleg naštetih sodijo tudi školjke, morski polžki in morski ježki. Večino uvrščamo med užitne delikatese. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl. ligenj
Ideje
Lignje lahko pripravljamo po skoraj vseh receptih za sipo. In obratno.
Opombe
■ Lignji so najokusnejši glavonožci; jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Še posebej okusni so pozimi. ■ Iz kilograma stročjega graha dobimo približno 500, pri mladem grahu pa celo samo 300 gramov
Opozorila
■ Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega nikoli ne kupujemo oluščenega, ampak le tistega v strokih. Če dva stroka podrgnemo drugega ob drugega, slišimo pri sveže nabranem grahu značilno škripanje. ■ Lignji, ki jih predolgo pražimo, postanejo trdi oziroma gumijasti.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik, stročnice in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Viri
številni različni viri
” Iz kilograma stročjega graha dobimo približno 500, pri mladem grahu pa celo samo 300 gramov “
Marinirani lignji z vinsko omako
Marinirani lignji z vinsko omako so priljubljena, z jadranskimi pa delikatesna topla jed. Na hitro marinirane opečemo ...