Priprava
■ LIGNJI NA ZIMSKI SOLATI. Lečo operemo, oprano pa pristavimo v hladni vodi. S soljo, z lovorovim lističem in z vejico zelene. Skuhamo jo do mehkega. Ponavadi zadostuje 20 minut. Vmes jo poskušamo, da se ne razkuha.
■ Lignje očistimo. Pri vsakem odtrgamo glavo z lovkami ter očistimo vrečko drobovja in vrečko s črnilom. Črnilo je dober dodatek za nekatere rižote. Izvlečemo prosojno kost in slečemo kožo. Z lovk odstranimo oči in trdi kljun. Nazadnje jih operemo in odcedimo / posušimo. Kdor čiščenja ni vešč, naj pogleda VIDEO na dnu strani.
Lignji na zimski solati, sestavine
■ PRELIV. Peteršilj in česen drobno sesekljamo. V skodelici jima primešamo oljčno olje.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Korenčke in peso olupimo in
zrežemo na palčke. Stresemo jih v pekač, izdatno pokapljamo z oljem in premešamo. Zelenjavo razprostremo po pekaču v eni plasti. Pečemo jo, da se zmehča, a ostane
na zob, al dente.
■ Motovilec / rukolo / zeleno solato očistimo. Motovilec razdelimo na lističe, zeleno solato zrežemo na tanke, krajše rezance.
■ Kuhano lečo precedimo. Lovor in vejico zelene zavržemo.
■ Pečeno zelenjavo začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Nežno jo premešamo.
Kdor ne mara česna med zobmi, preliv pripravi pred začetkom kuhanja. Preliv nazadnje precedi po jedi skozi gosto cedilo.
■ Segrejemo večjo ponev. Suhe lignje premažemo z oljčnim oljem. V segreto ponev nalijemo 2 žlici oljčnega olja. Dodamo lignje. Pečemo jih kakih 5 minut pri visoki temperaturi. Me pečenjem jih obračamo.
Serviranje
V solatno skledo ali na krožnike razdelimo lečo, solato in zelenjavo. Po vrhu položimo narezane lignje. Lignje prelijemo z maščobo od pečenja. Vse skupaj pa z mešanico olja, česna in peteršilja.
Lignji na zimski solati ali
zimska solata z lignji in lečo, lahka, a nasitna samostojna jed.
Sorodni recepti
Lignji na zimski solati
Kuharski leksikon
■
Lignji (Teuthoidea) so priljubljeni glavonožci z 10 lovkami. Poznanih je okoli 350 vrst, od nekajcentimeterskih do tistih, ki merijo kar 18 m. Imajo podolgovat trup, na repu pa 2 plavuti in spominjajo na puščico. V ribarnicah je najbolj pogost navadni ligenj (Loligo vulgaris). Najbolj okusni so pozimi, dolgi do 15 cm. Jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Večji so okusnejši zamrznjeni, ker ohranijo aromo in se celo zmehčajo. Odlični so na žaru, pečeni, praženi, ocvrti, dušeni ali nadevani. 100 g vsebuje pribl. 90 kalorij.
Leča razvije svoj polni okus, če ji proti koncu kuhanja dodamo malo kisa, limoninega soka ali vina.
■
Zelena leča je najbolj cenjena v evropski kuhinji. Pri kuhanju obdrži obliko, kot vse drobne leče ima izrazitejši okus.
Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča. Je posebno okusna, med kuhanjem rada postane kašasta.
Rumena leča, znana tudi kot egipčanska ali rumeni dal, je najbolj primerna za juhe in pireje. Hitro se razkuha in izgubi obliko. Francoska
puyska leča (z območja Le Puy) je gojena na vulkanskih tleh. Zaradi blagega okusa po zemlji velja za delikatesno.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Opozorila
Lignji, ki jih predolgo pečejo, postanejo trdi oz. gumijasti
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lignji na zimski solati ali
zimska solata z lignji in lečo (izvirno:
lignje u zimskoj salati)
Nasja Duplančić, z bloga
Mama, ja sam gladan (hrv.)
■ številni različni viri

Nasja Duplančić