Predpriprava
■ LEŠNIKOVI KEKSI Z MAKOM IN ČOKOLADO. Lešnike zmeljemo, potrebujemo 70 g mletih.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa, vsaj 60 minut.
■ Maslo sobne temperature, sladkor in vanilijev sladkor penasto stepemo. Vmešamo jajce. Dodamo presejano moko, mlete lešnike, mak, pomarančno lupinico in ščepec soli. Stepemo pri nizki hitrosti.
■ Testo na hitro ugnetemo. Oblikujemo ga v kroglo, ki jo sploščimo v disk. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 60 minut.
Priprava
■ Dva klasična črna pekača obložimo s peki papirjem. pečico segrejemo na 180 stopinj.
Pomarančno lupinico lahko nadomestimo s cimetom ali s kardamomom.
■ Ohlajeno testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Še bolje: med 2 listoma peki papirja. Z modelčki, ki so nam na voljo, izrežemo poljubne piškote. Izrezane preložimo v pekača.
■ Lešnikovi keksi z makom in čokolado se pečejo 10–15 minut. Iz pečice jih vzamemo, takoj ko se začnejo barvati robovi.
■ Piškote hladimo v pekaču 5 minut. Nato jih preložimo na mrežico / rešetko. Da se ohladijo na sobno temperaturo.
Komur se ne ljubi ukvarjati s topljenjem čokolade in pomakanjem piškotov vanje, 100 g temne čokolade drobno seseklja. Sesekljano vmeša v testo.
■ ČOKOLADNI PRELIV. Pripravimo
vodno kopel, nad katero položimo ustrezno veliko skledo / kotliček. Kdor ima mikrovalovko, si pomaga z njo.
■ Čokolado sesekljamo. Sesekljano stresemo v posodo nad vodno kopeljo. Stopimo jo med občasnim mešanjem.
■ Piškote do polovice pomakamo v čokolado. Sproti jih polagamo na rešetko. Nazadnje jih položimo v hladen prostor, da se čokolada strdid.
Serviranje
Lešnikovi keksi z makom in čokolado so lahko samostojna sladica. Ali pa jih ponudimo skupaj z domačo mešanico
piškotov.
Shranjevanje
Lešnikovi keksi z makom in čokolado se obdržijo do 5 dni. V tesno zaprti (pločevinasti) škatli.
Sorodni recepti
Lešnikovi keksi z makom in čokolado
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Po svetu je
trend proizvodnja kakovostne, neškodljive moke. Mednje sodi t.i.
živa moka. Mleta je iz kaljenih in spet sušenih zrn. Pri kaljenju se v zrnu zgodijo encimske spremembe, sprostijo se sladkorji, minerali in maščobe. Ta moka je izredno aromatična, hranljiva in lahko prebavljiva. Uvrščamo jo med t.i.
super živila.
Sladica je okusnejša, če lešnike pred mletjem blago opečemo v suhi ponvi ali v pečici. Opečene ohladimo. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
■
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
Lešnikovi keksi z makom in čokolado
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli. Lešnikovi keksi z makom in čokolado, izključno z maslom.
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Temna čokolada vsebuje poživljajoči, kofeinu podobni teobromin. Pa tudi anandamin, naravni antidepresiv
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je lešnik že prestar. V lupini ne sme biti luknjic ali razpok.
Belo moko in sladkor uvrščamo med nezdrava živila.
■
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajov raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikovi keksi z makom in čokolado (izvirno:
keksi od lješnjaka, maka, naranče i čokolade)
Ana Topić, z bloga
shedonist (hrv.)
■ številni različni viri
Ana Topić