Priprava
■ Lešnike za biskvit in za potresanje položimo v pečico, ogreto na 150 stopinj. Za 10-15 minut. Ali pa jih pristavimo v suhi ponvi, ki jo med opekanjem lešnikov večkrat potresemo. Dlje časa jih opekamo, močnejšo aromo dobimo. A pozor: Če lešnike predolgo pečemo, postanejo grenki.
■ Pekač (38x25 cm) obložimo s peki papirjem. Opečene lešnike ohladimo, ohlajenim pa odstranimo rdečo kožico. Stresemo jih na kuhinjsko krpo in zmanemo med dlanmi. Za 4 žlice jih drobno zmeljemo, za posip pa potrebujemo grobo mlete ali drobno sesekljane.
■
BISKVIT. V skledo presejemo moko, kakav in pecilni prašek. Dodamo 4 žlice mletih lešnikov in dobro premešamo. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Beljake penasto stepemo. Nato jih med postopnim dodajanjem sladkorja stepemo v beljakov sneg. Vanj pri najnižji hitrosti in enega za drugim (!) vmešamo rumenjake, nato pa še vodo. Dodamo suho mešanico z moko, vse skupaj pa na hitro zmešamo, le toliko, da se sestavine povežejo. Testo nalijemo v pekač, ki ga položimo v ogreto pečico za pribl. 20 minut.
■ PUDINGOVA KREMA Z NUTELLO. Prašek za puding in jedilni škrob gladko razmešamo z malo mleka. Preostalo mleko s sladkorjem zavremo. Med nenehnim mešanjem prilijemo pudingovo mešanico, zavremo in kuhamo nekaj minut. Da se krema zgosti. Kuhano kremo pokrijemo s kosom prozorne folije neposredno po površini.
■ Pečeni biskvit ohladimo. Ohlajeni kremi dodamo zmehčano maslo in nutello. Vse skupaj stepemo v gladko kremo. Dobro jo ohladimo v hladilniku ali pa jo pred uporabo položimo v zamrzovalnik za 15 minut.
■ (tega dela se lotimo s potrpežljivostjo, če ga nimaš, gl.
različice) Iz ohlajenega biskvita z modelčkom ali s kozarcem (4 cm) izrežemo krogce. Vsak krogec razpolovimo; spodnjo polovico izdatno premažemo s kremo. Kremo pokrijemo z zgornjo polovico testenega krogca, potem pa premažemo kolačke še ob strani. Kolaček povaljamo po grobo mletih ali drobno sesekljanih lešnikih. Podobno pripravimo vse kučme, ki jih polagamo na pladenj. Ko so vse gotove, pladenj položimo v hladilnik.
■ Belo čokolado nadrobimo, nadrobljeno pa stopimo nad
vodno kopeljo, zelo počasi neposredno na štedilniku ali v mikrovalovki. Po vrhu prve kučme nalijemo za žličko bele čokolade. Enakomerno jo razmažemo, potem pa podobno pripravimo še preostale.
Lešnikove kučme z belo čokolado ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Ohlajene
lešnikove kučme z belo čokolado ponudimo kot popoldansko presenečenje za domače ali/in goste.
Nadomestek
■ Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Industrijsko pripravljeno Nutello (gl.
opozorila) lahko nadomestimo z bolj zdravo
domačo nutello, z
domačo nutello brez sladkorja, pogosto pa tudi z
bananinim namazom z lešniki. V tej različici
domače nutelle je delež lešnikov 45, v industrijski pa pičlih 13 %. V domači je delež sladkorja nekaj pod 10, v industrijski pa kar 57 %.
Pojasnila
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. V kuhinji so priljubljeni zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Različice
■ gl.
rezine in kocke (številne
različice);
ruske kučme;
torta ruska kučma ipd.
■ Če se ti ne da ukvarjati z oblikovanjem kučem. Ohlajen biskvit razpolovi. Polovico premaži s kremo, pokrij z drugo polovico in prelij z belo čokolado. Ohlajen kolač nareži na kocke.
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje); lešniki (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
Opombe
Pecilni prašek vedno presejemo in dobro zmešamo z moko in drugimi suhimi sestavinami, da se enakomerno razporedi po testu.
Opozorila
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je lešnik že prestar. Poleg tega v lupini ne sme biti luknjic ali razpok.
■ Industrijska Nutella vsebuje kar 70 % nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja. Dve žlici (37 g) Nutelle vsebujeta kar 200 kalorij; gl.
nadomestek.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikove kučme z belo čokolado (izvirno: bele šubarice)
Natalije Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri