Predpriprava
■ Pečico segrejemo na 150 stopinj.
Tako pripravljen biskvit, pečen v tem pekaču, se speče enakomerno. Je tudi zadosti visok, da ga lahko razpolovimo. »Čas priprave« ne vključuje njegovega hlajenja.
■ Vse lešnike stresemo v pekač, ki ga položimo v segreto pečico. Za 5-8 minut. Ali pa jih opečemo v suhi ponvi. Opečene lešnike stresemo na čisto kuhinjsko krpo in jih zmanemo med dlanmi. Da odpade rdeča lupinica. Lešnike ohladimo. Pečico pustimo prižgano.
■ Ohlajene lešnike drobno zmeljemo.
Priprava
■ (za pribl. 42 kučem) Dno pekača (35x30 cm) namažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
■ ČOKOLADNI BISKVIT. V skledo presejemo moko (lahko je ostra), kakav in pecilni prašek. Premešamo.
■ Beljake stepamo s ščepcem soli, da pobelijo. Med nadaljnjim stepanjem jim postopoma primešamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Nazadnje vtepemo olje.
■ Enega za drugim (!) vmešamo rumenjake med nenehnim stepanjem. Dodamo presejano mešanico in 1/5 mletih lešnikov in nežno (!) zmešamo s kuhalnico / lopatico. Biskvit pečemo 20 minut.
■ Temperaturo v pečici povišamo na 180 stopinj. Biskvit pečemo še 7–8 minut. Pečen biskvit pokrijemo s peki papirjem, potem pa še s kuhinjsko krpo. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
Kdor želi boljšo teksturo, obstojnost, lesk in lomljivost čokolade, jo stopi s temperiranjem
■ ČOKOLADNA KREMA. Čokolado in mlečno čokolado sesekljamo ali nadrobimo. V kozici pristavimo čokolado in smetano. Počasi segrevamo med občasnim mešanjem. Da se čokolada stopi. Stopljeno mešanico (
ganaš) ohladimo.
■ Čokoladno kremo nadenemo v dresirno vrečko. Z modelčkom ali s kozarčkom (4 cm) izrežemo kroge iz ohlajenega biskvita. Ostanke biskvita lahko porabimo za
cake pops. Vsak mali biskvitek razpolovimo po višini.
■ Spodnje polovice biskvitkov obrizgamo s čokoladno kremo. Pazimo, da nam nekaj kreme ostane za premazovanje kučem. Pokrijemo jih z zgornjimi. Kučme ob strani tanko premažemo s preostalo kremo. Po premazanem delu jih povaljamo po mletih opečenih lešnikih.
■ ČOKOLADNA GLAZURA. Pripravimo vodno kopel, nad katero stopimo sesekljano temno čokolado s 3 žlicami olja. Podobno stopimo tudi belo čokolado s preostalim oljem.
Komur je risanje vzorčka po glazuri odveč, kučme preprosto prelije s temno čokoladno glazuro. In počaka, da se strdi.
■ Belo čokolado nalijemo v majhno vrečko. Kučme prelijemo s temno čokolado po zgornji strani. Na vrečki z belo čokolado odrežemo majhen košček kota. Belo čokolado brizgamo po temni glazuri v obliki spirale, od srede proti robu kučme. Podobno okrasimo vse kučme. Naposled z zobotrebcem potegnemo 4 črtice od srede do roba. Med njimi potegnemo črtice od roba proti sredini. Tako dobimo lep vzorček, kakor na fotografiji.
Serviranje
Lešnikove kučme s čokolado ali
čokoladne lešnikove biskvitne kape so na mizi vsaj za praznike, za družinska srečanja in na otroških zabavah.
Shranjevanje
Lešnikove kučme s čokolado lahko hranimo nekaj dni v hladnem prostoru. V tesno zaprti pločevinasti škatli.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Biskvitno testo lahko hitro preveč stepemo, zato je najbolje, da sestavine stepamo ročno. Z metlico, le toliko, da se povežejo v gladko testo enotne barve. Tako dosežemo, da na površini pečenega biskvita ni razpok ali pa jih je manj. Pa tudi površina biskvita je (skoraj) ravna in je ni potrebno obrezovati.
■ Leska (
Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez njega.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Mlečna čokolada vsebuje zelo nizko količino kakava in visoke deleže sladkorjev. Zakisa telo, hitro dvigne sladkor itd. Zato se blagodejni učinki kakava na mlečno čokolado ne nanašajo. Pa še nekaj. Mlečne beljakovine se vežejo z antioksidanti, prisotnimi v kakavu. In jih tako naredijo še težje dostopne za naše telo.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikove kučme s čokolado ali
čokoladne lešnikove biskvitne kape (izvirno:
čoko lješnjak šubarice)
Milena Slavnić, z bloga
MY MILI Cake (srb.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup elektronskih kuharic
Milene Slavnić,
Slatka čarolija in
Ljetni slatkiši
Milena Slavnić