Predpriprava
■ Pripravimo izbrano
kvašeno testo za potico (
različice).
■
Nadev. Lešnike olupimo in jih drobno zmeljemo.
Priprava
■
Nadev (gl. tudi
različice). Beljak stepemo v beljakov sneg na katerem se tvorijo mehki vršički. V skledi zmešamo mlete lešnike, sladkor, naribano čokolado in cimet. Rumenjak razmešamo in jih dodamo k lešnikom. Prilijemo toliko vročega mleka, da dobimo gosto kašo. Premešamo, nazadnje pa nežno vmešamo še beljakov sneg.
■ Čist prt razprostremo po delovni površini in ga tanko potresemo z moko. Modl namažemo z maščobo, najbolje z maslom, ter ga potresemo z drobtinami.
■ Vzhajano
kvašeno testo zvrnemo na pomokan prt. Nato ga blago pomokamo in pravokotno razvaljamo na centimeter debelo. Po testu enakomerno namažemo nadev. Bodimo pozorni, da je potica enakomerno namazana tudi ob robu.
■ Pečico ogrejemo na 190 °C.
Če se potice lotevaš prvič, vsaj preleti obširen članek Potica, pa tudi Napake pri potici.
■ Testo previdno in natančno zvijemo in ga položimo v pripravljen modl z robom testa navzdol. Pri tem bo nevajenim v veliko pomoč še en par rok. Pazimo, da potice ne preščipnemo, pa tudi na to, da v modlu ne sega prek treh četrtin njegove višine. Potico po vrhu popikamo s tanko kuhinjsko iglo, zatem pa jo postavimo na toplo, da počasi vzhaja oziroma da napolni modl.
■ Potico namažemo z razmešanim jajcem. Potisnemo jo na spodnjo rešetko v segreti pečici in pečemo, da porumeni; običajno zadostuje 15 minut. Tedaj temperaturo pečenja znižamo na 160°C. Potica je praviloma pečena v vsega skupaj 60 minutah.
■ Pečeno potico vzamemo iz pečice; v modlu jo pustimo 10 minut. Nato jo zvrnemo na mrežast podstavek, zgornjo stran pa namažemo s stopljenim maslom. Potico pokrijemo s peki papirjem in jo ohladimo. Med hlajenjem ne sme biti na hladnem in/ali na prepihu. Ohlajeno potresemo s sladkorjem v prahu.
Serviranje
Potico narežemo z nazobčanim nožem za kruh.
Lešnikova potica ali
potica z lešniki (tudi
lešnikova povitica) je specialiteta iz slovenske kuhinje.
Nadomestek
■ Del sladkorja za nadev nadomestimo z medom, ki ga pristavimo, segrejemo in tekočega prilijemo k mletim lešnikom.
■ Mleko lahko nadomestimo s sladko smetano ali pa ga z njo kombiniramo.
Izboljšanje
■ Nadevu dodamo ščepec drobno strtih klinčkov, naribano limonino lupinico ali/in žlico ruma.
■ Namazan nadev potresemo z rozinami, predhodno namočenimi v vodi ali rumu.
■ Med pečenjem se povrhnjica na testu obarva rumenkasto, nato zlato rumeno in naposled temno rjavo. Ko postane rumena, jo navlažimo s hladno vodo, da se med nadaljnjim pečenjem spremeni v tenko in sijajno.
Nasveti
■ Lešnike najlažje olupimo tako, da jih stresemo v pekač in potisnemo v segreto pečico. Ko lupina razpoka, jih vzamemo iz pečice in zmanemo med dlanmi.
■ Če je namazani nadev (pre)mehak, ga pred zvijanjem potresemo z 2-3 žlicami mletih lešnikov ali drobtin.
■ Potica hitreje vzhaja, če jo namažemo s toplim nadevom, ki pa ne sme preseči temperature testa.
■ Če nam je zmanjkalo jajc, testo pred pečenjem namažemo z oslajenima mlekom ali vodo. Če ga ne namažemo, se na površini naredi skorjica, ki med pečenjem preprečuje izparevanje ogljikovega dioksida.
Pojasnila
Kdaj je kvašeno testo pečeno? Zagotovo bomo vedeli le na ta način, da v sredino testa zabodemo
kuhinjsko iglo. Ustrezna bo tudi tanjša pletilka, če jo kdo sploh še ima. Ko jo izvlečemo, mora biti čista.
Različice
■ NADEV I. V skledi penasto umešamo 90 g masla, 150 g sladkorja in 3 rumenjake. Dodamo 180 g lešnikov, 2 žlici piškotnih drobtin, 1 dl sladke smetane in 2 žlici ruma. Dobro premešamo, nato pa previdno vmešamo trd sneg iz beljakov in še 180 g lešnikov.
■ NADEV II. V skledi zmešamo 3 dL sladke smetane in 200 g sladkorja. 2 beljaka stepemo v trd sneg in nežno vmešamo k smetani. S pripravljeno mešanico namažemo testo, vse skupaj pa potresemo s 500 g mletih lešnikov. In z žlico piškotnih drobtin.
Opombe
Potica je v resnici pečena v približno 60 minutah, lahko tudi nekaj hitreje. So pa tudi izjeme. Potice s težjim nadevom, na primer, pečemo celo do 90 minut.
Opozorila
■ V trgovini ne kupujmo mletih lešnikov, ki se bistveno hitreje kvarijo oziroma postanejo žarki. Če nimamo mlinčka, si pomagajmo z mikserjem.
■ Pečico lahko prvič odpremo komaj tedaj, ko je testo že na pol pečeno. Sicer upade. V tem času zaradi istega razloga modla s testom brez potrebe ne premikamo.
■ gl.
NAPAKE PRI POTICI
Zanimivosti
■ Potice so včasih pekli v glinastih modlih v
krušni peči. Nadevali so jih s suhim sadjem. V krušni peči so ga dodatno posušili, nato pa so ga nesli v mlin, da ga je mlinar zmlel v moko. Iz sadne moke, razpuščenega masla in medu, ki je nadomeščal vedno deficitaren sladkor, so pripravili nadev.
■ Potice v grobem delimo na sladke in slane, znane pa so še podrobnejše delitve na smetanove, kruhove, sadne in podobno.
Viri
■ dopolnjen recept
lešnikova potica ali
potica z lešniki (tudi
lešnikova povitica) iz knjige
Kuharska enciklopedija, DZS, Ljubljana 1967
■ številni različni viri