Priprava
■ LEŠNIKOVA PITA Z BOROVNICAMI (za 4 pitice, 10 cm). KRHKO TESTO. Lešnike drobno zmeljemo.
■ Moko in sodo presejemo v skledo. Dodamo lešnike, sladkor, na lističe zrezano hladno (!) maslo in ščepec soli. Prilijemo blago stepeno jajce in zamesimo gladko testo. Čim hitreje, da pretirano ne stopimo masla.
■ Testo razdelimo na 2 dela. Oba oblikujemo v kroglo. Prvega ovijemo v prozorno folijo in položimo v zamrzovalnik. Drugega nekoliko sploščimo in ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik za 10 minut.
■ Borovnice preberemo, operemo in dobro posušimo.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Testo iz hladilnika razvaljamo pribl. 5 mm debelo. Izrežemo 4 testene kroge, ki se prilegajo velikosti modelčkov. Upoštevamo tudi rob.
■ Testo položimo v modelčke. Blago ga vtisnemo s prsti, da dobi obliko modelčkov. Modelčke do vrha napolnimo z borovnicami. Nazadnje po vrhu drobtinasto naribamo testo iz zamrzovalnika. Da povsem prekrije borovnice.
Odmrznjene borovnice so videti kot sveže, če zamrznjene stresemo v cedilo. Prelijemo jih s toplo vodo, 50 stopinj. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Pitice pečemo pribl. 30 minut. Pečene so, ko se po vrhu obarvajo. Kakor na fotografijah.
■ Pečene pitice hladimo v modelčkih 10 minut. Nazadnje jih preložimo na rešetko in ohladimo na sobno temperaturo.
Serviranje
Lešnikova pita z borovnicami je izvrstna sladica. Okusnejša z gozdnimi borovnicami. Ponudimo jo s sladkorjem v prahu. Da si vsak postreže po okusu.
Sorodni recepti
Lešnikova pita z borovnicami, hlajenje na rešetki
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je prestar. V lupini ne sme biti luknjic ali razpok.
■
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo.
Vsako pito praviloma lahko spečemo v več manjših modelčkih kot (porcijske) pitice. In obratno.
■
Pri nakupu borovnic izbiramo suhe, čvrste in lepo obarvane jagode. Sveže nabrane borovnice se ne sprijemajo. Temnejši plodovi vsebujejo več zdravilnih učinkov. Borovnice uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Skupaj z lososom in špinačo jih uvrščamo med t.i.
naj hrano.
Lešnikova pita z borovnicami
■
Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz l. 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščajoče. Ne pozabimo pa na ustrezno zaščito pred klopi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikova pita z borovnicami (izvirno:
pies made of brisée dough with hazelnuts filled with blueberries; crostata di frolla nocciole con il ripieno di mirtilli; pite od prhkod tijesta s lješnjacima punejen borovnicama)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl. it, hrv.)
■ številni različni viri