Priprava
■ VANILIJEVA KREMA. 4 dl mleka pristavimo s sladkorjem in zavremo.
■ Prašek za puding, rumenjake in preostalo mleko gladko razmešamo. Ko mleko zavre, mu med nenehnim mešanjem prilijemo rumenjakovo mešanico. Med mešanjem kuhamo, da se krema zgosti. Kremo odstavimo, potem pa jo po površini (!) pokrijemo s prozorno folijo. Kremo ohladimo.
■ BELJAKOVO TESTO Z LEŠNIKI. Lešnike grobo sesekljamo, druge pa drobno zmeljemo; gl.
nadomestek.
■ Pečico ogrejemo na 150 °C. Pekač (27x36 cm) pokrijemo s peki papirjem, po katerem enakomerno potresemo sesekljane lešnike. Pekač z lešniki položimo v ogreto pečico za 15 minut.
■ Proti koncu pečenja lešnikov beljake na pol stepemo. Nato jih stepamo med postopnim dodajanjem sladkorja, da dobimo čvrst beljakov sneg. Nazadnje nanj presejemo moko s pecilnim praškom ter dodamo mlete lešnike in limonov sok. Nežno premešamo s kuhalnico.
■ Pekač z lešniki vzamemo iz pečice. Po lešnikih nanesemo beljakovo testo, ki ga poravnamo, pekač pa položimo nazaj v pečico za 15–20 minut.
■ Mleko nalijemo v jušno skodelico ali v jušni krožnik. Pečeni biskvit zvrnemo na servirni krožnik, da so lešniki na vrhu. Premažemo ga z Nutello; gl.
nadomestek. Vsak keks na hitro pomočimo v mleko, potem pa ga položimo na Nutello.
■ Zmehčano maslo penasto stepemo, stepenega pa stresemo na ohlajeno kremo. Vse skupaj gladko stepemo. Kremo enakomerno razmažemo po keksih.
■ Smetano čvrsto stepemo. Stepeno namažemo po kremi, nazadnje pa jo potresemo s čokoladnimi mrvicami.
Serviranje
Lešnikov kolač z vanilijevo kremo, Nutello in stepeno smetano narežemo in ponudimo.
Nakup
JaJajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nadomestek
■ 50 g mletih lešnikov lahko nadomestimo z mletimi orehi.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Industrijsko pripravljeno Nutello (gl.
opozorila) lahko nadomestimo z bolj zdravo
domačo nutello, z
domačo nutello brez sladkorja, pogosto pa tudi z
bananinim namazom z lešniki ali s kakašnim drugim sladkim
namazom (številne
različice).
■ Kekse
Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi
Albert.
Nasveti
■ Jajca hranimo v originalni embalaži predvsem zato, da zmanjšamo izgubo mase zaradi izhlapevanja, in da preprečimo, da se jajca navzamejo tujih vonjav.
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Izluščene ali/in mlete oreške kupujemo za sproti, saj zelo hitro postanejo žarki.
Triki
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja; če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
■ Lešnikom zlahka odstranimo rdečo kožico, če strte stresemo v pekač in potisnemo v segreto pečico. Ko kožica razpoka, jih vzamemo iz pečice in zmanemo med dlanmi.
■ Stepena smetana nam bo lepše uspela, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
Pojasnila
Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2).
Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
Različice
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje);
kolač (
splošno);
Nutella (številne
ideje)
Opozorila
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Industrijska
Nutella vsebuje kar 70 % nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja. Dve žlici (37 g)
Nutelle vsebujeta kar 200 kalorij.
Zanimivosti
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
■
Fererro porabi kar 25 % celotne svetovne pridelave lešnikov. Kljub temu pa je lešnikov v Nutelli presenetljivo malo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikov kolač z vanilijevo kremo, Nutello in stepeno smetano (izvirno: Nutella kocke)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri