Priprava
■ BISKVIT. Lešnike (tudi tiste za posip) preprosto opečemo. Stresemo jih v pekač, ki ga položimo v pečico, ogreto na 150 stopinj za 5-8 minut; gl.
opozorila. Ali pa jih opečemo v suhi ponvi; gl.
opombe. Opečene lešnike stresemo na čisto kuhinjsko krpo in jih zmanemo med dlanmi, da odpade rdeča lupinica. Lešnike ohladimo.
■ Ohlajene lešnike zmeljemo. 3/4 mletih lešnikov zmešamo z moko in s pecilni prašek. Preostale prihranimo za posip.
■ Pekač (pribl. 30x20 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Beljake penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Stepamo, da se stopi. Nežno (!) vmešamo lešnikovo mešanico, tako da sneg nežno prevračamo. Testo nalijemo v pekač in ga nežno poravnamo. Pekač položimo v ogreto pečico za 15–20 minut.
■ Pečen biskvit nekoliko ohladimo, medtem pa zavremo mleko za preliv. Z biskvita nežno odstranimo papir, potem pa ga položimo nazaj v pekač. Tako, da je spodnja stran (kjer je bil papir) zgoraj. Biskvit enakomerno prelijemo z vrelim mlekom. Sicer velja pravilo, da vroč biskvit prelijemo s hladno tekočino, hladnega pa z vročo. Za najboljšo vpojnost. Počakamo, da biskvit vpije tekočino.
■
SLAŠČIČARSKA KREMA. Rumenjake, sladkor in vanilijev izvleček stepemo z metlico. Na to presejemo moko, prilijemo malo mleka, preostalo mleko pa zavremo.
■ V vrelo mleko v tankem curku in med nenehnim mešanjem z metlico nalijemo rumenjakovo mešanico. Mešamo, zavremo in med mešanjem kuhamo, da dobimo gostoto pudinga. Posodo odstavimo, kremo pa pokrijemo s prozorno folijo. Neposredno po površini. Kremo hladimo 10–15 minut.
■ V toplo kremo dodamo zmehčano maslo in stepemo. Nato kremo enakomerno razmažemo po biskvitu. Po kremi enakomerno potresemo preostale mlete lešnike. Kolač položimo v hladilnik vsaj za 3 ure, da se dobro ohladi.
Serviranje
Ohlajen
lešnikov kolač s slaščičarsko kremo narežemo na kocke ali na rezine.
Nadomestek
■ Lešnike lahko nadomestimo z mandlji ali z orehi.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek
Izboljšanje
■ Slaščičarsko kremo lahko odišavimo z naribano limonovo lupinico.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Triki
Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo. Ali pa ga položimo v mikrovalovko za 20 sekund.
Pojasnila
■ Leska (
Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. V kuhinji so priljubljeni zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga vzamemo iz hladilnika 15-30 minut pred uporabo. Glede na velikost oz. težo koščka/kosa. Gl. tudi
triki.
Različice
Ideje
gl. lešniki (številne
ideje);
slaščičarska krema (številne
ideje)
Opombe
Ko zmehčano maslo vmešamo v toplo kremo, dosežemo posebno gladko, svileno teksturo.
Opozorila
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je lešnik že prestar. Poleg tega v lupini ne sme biti luknjic ali razpok. Dlje opekamo lešnike, močnejšo aromo dobijo. A pozor: če jih opekamo predolgo, postanejo grenki.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikov kolač s slaščičarsko vanilijevo kremo (izvirno: lešnik simfonija)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović