Priprava
■ LEŠNIKOV KOLAČ PO TOSKANSKO. Lešnike opečemo v suhi ponvi ali v pečici; gl.
kuharski leksikon. Maslo počasi stopimo. Stopljenega ohladimo do mlačnega.
■ Okrogel pekač (22 cm) namažemo z maslom in potresemo z moko.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Jajca in sladkor stepamo, da dobimo bledo, lahko peno. Prilijemo mleko, stopljeno maslo in oljčno olje. Premešamo v gladko, tekoče testo.
■ Opečene lešnike ohladimo, ohlajene pa drobno zmeljemo.
■ Moko, kakav, pecilni prašek in mleto sol presejemo v skledo. Premešamo z metlico in stresemo na jajčno mešanico. Dodamo mlete lešnike in zmešamo v gladko testo. Brez grudic (!).
■ Testo postrgamo v pekač. Pečemo ga pribl. 45 minut. Da vzhaja, po vrhu pa se zlato rjavo obarva.
Naravni kakav ima blago rdečkast odtenek in močan čokoladni okus. Nizozemski kakav je nekoliko blažjega okusa.
■ Pečen kolač preložimo na rešetko / mrežico. Da se ohladi na sobno temperaturo.
Serviranje
Ohlajen
lešnikov kolač po toskansko potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo. Za zajtrk prelito z malinovo marmelado, pa s skodelico čaja. Za po večerji pa jo prelijemo s
čokoladno glazuro. Zraven pa skodelica kave.
Shranjevanje
Kolač lahko hranimo 3–4 dni pri sobni temperaturi. Ovitega v čisto kuhinjsko krpo.
Sorodni recepti
Lešnikov kolač
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
Italijansko lešnikov kolač (torta di nocciole ) izvirno prihaja iz Piemonta. Tole je toskanska variacija na temo.
■
Lešnike opečemo preprosto. Stresemo jih v pekač, ki ga položimo v pečico ogreto na 150 stopinj za 5-8 minut. Ali pa jih opečemo v suhi ponvi. Dlje opekamo lešnike, močnejšo aromo dobijo. A pozor: če jih opekamo predolgo, postanejo grenki in neuporabni. Opečene stresemo na čisto kuhinjsko krpo in jih zmanemo med dlanmi. Da odpade rdečkasta lupinica. Lešnike ohladimo.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli. Lešnikov kolač, nikoli z margarino.
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajše praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■ Če v receptu ni zapisano,
kakšno vrsto kakava potrebujemo, se ravnamo po preprostem pravilu. Recepti s pecilnim praškom se lepo ujamejo z nizozemskim kakavom. Tisti s sodo bikarbono pa z naravnim. Nizozemski kakav ni kisel in ne reagira na sodo bikarbono.
Opozorila
Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikov kolač po toskansko (izvirno:
hazelnut cake; torta di nocciole)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen (angl., it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia
■ tečaji toskanske/italijanske kuhinje
Giulie Scarpaleggia
Giulia Scarpaleggia